Akşener, Erdoğan'a seslendi: Ne kadar sessiz kalacaksın?

GÜNDEM, 26 Mayıs 2021 18:09

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında konuşuyor. Konuşmasında Sedat Peker'in iddialarına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenen Akşener, "Bu kepazeliğe ne kadar sessiz kalacaksın?" dedi.

Akşener, Erdoğan'a seslendi: Ne kadar sessiz kalacaksın?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunuyor. Suç örgütü lideri Sedat Peker'in iddialarına ilişkin konuşan Akşener, "Bu kepazeliği artık sadece Türkiye değil dünya takip ediyor" ifadeleriyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslendi: "Bu kepazeliğe ne kadar sessiz kalacaksın?"

Akşener, şunları söyledi:

"Öyle zamanlardayız ki devleti idare edenlerin hangi işine baksak elimizde kalıyor. Bir video fırtınası aldı başını gidiyor. Normalde bizim siyaset anlayışımıza göre parti içi meselelere karışmak olmaz, ama bu iş aile içi meseleler haline gelmiş, hele hiç karışmayız. Ama AK Parti içindeki skandallarla milletin gerçek gündeminin gölgelenmesini istemeyiz. Bu kepazeliği Türkiye değil, dünya takip ediyor. Beyler, Türkiye Cumhuriyeti'nin itibarı söz konusu, cümle aleme rezil ettiniz. Bu işler karşılıklı videolar yayınlamakla, gizemli hikayeler bulandırıp, çarptırmakla olmaz. Ekranlara çıkıp saçmalamakla hiç olmaz. Konuyu yaymakla hiç olmaz. Böyle devlet yönetilmez. Bu iş bütün iddiaları araştıracak şeffaf bir yargı süreciyle olur. Devlet itibarının kişiler üzerinden daha fazla ayaklar altına alınmasına izin verilemez. Yapılacaklar basit, İçişleri Bakanı ve suçlamalara maruz kalanlar kenara çekilir, Cumhuriyet'in savcı ve hâkimleri devreye girer... Adalet bunu gerektirir. Sayın Erdoğan, bu kepazeliğe daha ne kadar sessiz kalacaksın? Alengirli abuk sabuk işlerinizle devletimizi daha fazla yaralamayın. Makamlarınızın sorumluluğuyla gerekeni yapan, memleketimizi küçük düşürmeyin."

BAHÇELİ'YE RİZE YANITI: DEĞERLİ KOLTUĞUNDAN KALKACAKSIN

Rize ziyaretini olay çıkarmak için tasarlandığını ileri süren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye de yanıt veren Akşener, "Madem esnafa gitmemizden rahatsızsın o zaman çok değerli koltuğundan kalkıp milletimin ayağına gideceksin" dedi.

Akşener, şöyle konuştu:

Ben gezmezsem kim gezecek esnafı muhterem? Büyük ortağın saraydan çıkmıyor, sen de ortada yoksun. Milletimizin derdini kim dinleyecek? En son ne zaman esnaf ziyareti yaptın? En son ne zaman çiftçinin elini sıktın, işsize iş buldun, milletin derdini merak ettin? Biz bu yolculuğa çıkarken milletimize söz verdik, koltuk değil ayakkabı eskiteceğiz dedim. Sen iktidarın küçük ortağısın, madem esnafa gitmemizden rahatsızsın o zaman çok değerli koltuğundan kalkıp milletimin ayağına gideceksiz, Rızalı esnafın, Ispartalı çiftçinin halini hatırını soracaksın. Kürsüden öfke tiradları atmayı bırakıp işini yapacaksın. Nefret siyasetiyle değil hizmet siyasetiyle rekabet edeceksin. Bunları yapamayacaksan da bize gölge etmeyeceksin."

PARTİSİNİN YENİ PARLAMENTER SİSTEM ÖNERİSİ AÇIKLADI

Meral Akşener konuşmasında, “iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem önerisi”ni de gösterdiği bir video ile duyurdu. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni “ucube sistem” olarak tanımlayan Akşener, iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemin detaylarını anlattı.

Akşener’in açıklamalarından satır başları şöyle:

"Geçtiğimiz hafta Rize'nin ilçelerini ziyaret ettim. Önce İkizdereli vatandaşlarımızın doymak bilmez mütahhitlere karşı duruşuna şahit oldum. Sonra İkizdere ve Çayeli esnafının dertlerini dinledim. Milletimizin en önemli hasretlerinden olan ev sahipliğini yerine getirdiler. Allah onlardan razı olsun. Biz ziyaretlerimizi yaparken, İkizdere ve Çayeli'nde AK Parti teşkilatlarının sağdan soldan topladıkları küçük gruplar üzerinden bazı provokasyon girişimler oldu.

Ben Sayın Erdoğan ve arkadaşlarını anlayabiliyorum, son dönemde çok zor günler geçiriyorlar. Kaçmak zorunda oldukları birçok soru, sektirmek zorunda oldukları bir dolu iddia var. Bu yüzden de benim sözlerimi çarpıtıp buradan yol olur mu diyorlar. Varsın desinler, bazen bu tür siyasi 'işler' olur. Bunu yaparken Rizeli kardeşlerimi zan altında bırakmaya cüret etmelerini kabul etmem. Bana Türkiye'nin hiçbir yerinde zarar gelmez, ben Rize'nin geliniyim. Bana oradan hiç zarar gelmez.

'ERDOĞAN VE BOL MAAŞLI DANIŞMANLARI MİLLETİMİZİ FAKİRLİKLE, İŞSİZLİKLE BAŞ BAŞA BIRAKTI'

Vatandaş hayatta kalma mücadelesi verirken iktidar ülke kaynaklarını eşe dosta aktarıyorsa, iktidar ömrünü tamamlamış demektir. İktidardakiler yetkinin ve kararın millete ait olduğu gerçeğini hesaba katmayıp günlerini gün etseler de, bu gerçek hep böyle olmuştur.

Sayın Erdoğan iktidarda gelirken vaatlerde bulundu, milletimiz de ona güvendi. Ancak 19 yılın sonunda sayın Erdoğan ve bol maaşlı danışmanları milletimizi fakirlikle, işsizlikle baş başa bıraktı. Sayın Erdoğan bozulan ekonomi ve pandemi karşısında bunalan milletimize el uzatmadı. Buna rağmen geçen hafta kendisi zor durumdaki esnafımıza sözümona müjdeler verdi. 1,4 milyon esnafımıza da 4 milyar 622 milyon lira hibe verileceğini açıkladı. Olmadığında bir lira bile kıymetlidir ama o 4 milyarı öyle bir anlattı ki... 4 milyar demedi mesela, 4 milyaaaaaar dedi. 4 milyar demek gözünde küçük göründü, milyaaaar deyince büyüdü.

Aylardır kapalı esnafımız, tedarikçiler ve aileleriyle birlikte 20 milyon insanımız demek. Borçla harçla kira ödüyorlar.

Sayın Erdoğan, sen a'yı uzattıkça sıfırlar da o kadar uzamıyor, vatandaşın derdine derman olunmuyor. Pandemide esnafımızı yalnız bıraktığın gerçeği değişmiyor. O 5 müteahhitten birinin 9,4 milyar lira vergi borcunu sildin. Ekonominin bel kemiği olan esnafa 4 milyar 622 milyon lira. Böyle vicdansızlık olur mu!

'4 AYDA 434 VATANDAŞ İNTİHAR ETMİŞ, UMURLARINDA BİLE DEĞİL'

Milletin cebinden ertesi günü bir yılda 26 milyar fazla almanın tezgahını kurdular. Akaryakıttaki ÖTV'yi görülmemiş şekilde artırdılar. Esnafımıza veirlecek 4,5 milyar liraliık destek, bu akaryakıt zammı ile geri alınacak. IBAN yollamayı bıraktılar direkt vergi olarak kesiyorlar. Hem vatandaşımızın cebinden daha fazla vergi çıkacak hem de hayat daha pahalı olacak. İşte size AK Parti zihniyeti... Yazıklar olsun.

Bu zihniyetin artık milletimize verecek hiçbir şeyi kalmamıştır. Bu ucube sistemde milletimizin çilesi dağ olmuş... Ekonomi yoğun bakımda, adalet ağır yaralı, demokrasi sizlere ömür ama ağalara göre işler tıkırında. Milletimiz bu zor zamanlar ne yiyor umurlarında bile değil. 4 ayda 434 vatandaş intihar etmiş. Her gün bir cinnet çığlığı yükseliyor. Umurlarında bile değil.

İYİLEŞTİRİLMİŞ VE GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM ÖNERİSİ

İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem önerimiz milletimize hayırlı olsun. Büyük Türk milleti, iyi ve cesur evlatların bugün burada. Yolsuzluğun, yoksulluğun, yasakların sebebi olan bu ucube sisteme son verecekler burada. Hukuksuzluğa, keyfiliğe dur deyip, milletimizin huzur ve refahı için iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemi milletimizle inşa edeceğiz.

Peki, iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem nedir? Sosyal hayattan ekonomiye, adaletten diplomasiye her alanda ülkemizin karşılaştığı sorunların anahtarıdır. Partili Cumhurbaşkanlığı sistemiyle içine düşürüldüğü sıkıntılardan çıkış yoludur. Adaleti, liyakati, ortak aklı, devletle milletle yeniden buluşturan bir ilkesel çerçevedir. 12 Eylül darbesi ve devamındaki süreç, yüksek seçim barajı ve seçim kanunundaki çarpıklıklar, dolayısıyla iktidar partilerine aldıkları oy oranından daha büyük bir güçle ülke yönetme imkanı vardı. Yönetimi ortak akıldan uzaklaştırdı. FETÖ'nün 15 Temmuz'da hain darbe girişimi ve devamındaki OHAL döneminde, partili CB sistemine geçildi. Yüzde 50 artı 1'i sağlamak için her şeyin mübah görüldüğü bu sistem milletimizi kutuplaştırdı.

Bu sistemle yoksulluk, yasaklar, yolsuzluk arasına mahkum edilmiş durumdayız. İçinde bulunduğumuz durum, anayasal demokrasi yoksunluğu olarak tanımlanıyor. İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem ilkeleri olarak belirlediğimiz ilkeler, demokratik hukuk devleti idealimizin özünü oluşturan, özgür birey, güçlü STK'la, güçlü devlet ve güçlü milli ekonomimizin inşasını sağlayacak temel yapı taşlarıdır.

SİSTEMİN İLKELERİ

1- Tarafsız Cumhurbaşkanı. İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemde, TC, Başbakan ve Bakanlar Kurulu tarafından yönetilecek. CB'nin hiçbir parti ile bağlantısı olmayacak. Devletin ve milletin birliğini temsil edecek. İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemde CB'nin görev ve yetki alanı, demokrasinin tıkandığı anlarda kurumlar arasından hakemlik vazifesini ifa eden devletin en üst organı şeklinde düzenlecek. Böylece partili CB'nin Meclis'imizi etkisiz hale getiren karar ve uygulamaların önüne geçilecek. Yasama gücü yeniden TBMM'ye devredilecek. İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemde CB, yalnızca bir dönem görev yapabilecek, görev süresi 6 yıl olacak, aktif siyasete dönemeyecek.

2- Çoğulcu demokrasi, katılımcı yönetim, güçlü meclis... Partili CB sistemine geçildikten sonra anayasa ve anayasal kurumlar etkisiz hale geldi. TBMM'nin etkinliği azaldı. Karar süreci bir kişiye teslim edildi. Ortaya sorunlu bir demokrasi çıktı. Sorunlu bir yargı, sorunlu ekonomi demektir. İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem, çoğulculuğa dayanacak. Uzlaşmacı ve kapsayıcı siyasetin yapılmasını sağlayarak demokrasimizi güçlendirecek. Koalisyon hükümetleri bugüne kadar, Erdoğan tarafından ülkenin kalkınmasının, ekonomik refahın önünde büyük engel gibi gösterildi.

'AYM, HSK, SAYIŞTAY, RTÜK ÜYELERİ MECLİS TARAFINDAN BELİRLENECEK'

Mevcut sistemde belediyelere yük binmiş durumda. Kentsel dönüşüm düzenlemelerinde Cumhurbaşkanı kararı aranır oldu.

3- Kuvvetler ayrılığı ve güçlü denetim: Bizim için herhangi bir vesayet kabul edilemez. Nitekim kuvvetler ayrılığı her türlü vesayetin önüne geçebilecek bariyerde. Önerimizde devletin hiçbir kurumu anayasadan aldığı yetkiler dışında vesayet kuramayacak. Böylece Türkiye'de vesayet dönemi sona erecek.

Partili Cumhurbaşkanlığı sisteminin ülkede açtığı sorunların nedeni keyfilik. Bu durum uluslarası finans çevrelerinde ekonomik kırılganlığa neden oldu. Önerimizde, Merkez Bankası'nı müdahalelere kapatacağız. Merkez Bankası Başkanı Bakanlar Kurulu tarafından beş yıllığına atanacak. En az yüzde 5 oranında kadın üyelerden oluşacak bu kurumlarda başkanlar bakanlar kurulu tarafından 4 yıllığına atacanak.

TBMM, Türk milleti adına bütçe düzenlenmelerinde söz söyleyecek. Önerimizle yolsuzluk ile mücadelede kamu da denetimsizliğe son vereceğiz. Kamuda denetimsiz alanlara derhal son vereceğiz. Hükümetin bütün harcamaları Sayıştay denetimine açık olacak. Milletin parasını harcarken sığınılan ticarı sır saçmalığına son verilecek.

'TAM BAĞIMSIZ, TARAFSIZ YARGI'

4- Hukukun üstünlüğü ve tam bağımsız, tarafsız yargı: Milletimizin her bir ferdi şartsız kanunun önünde eşit olacak. Hiçbir suç cezasız kalacak, ama bu ülkenin hiçbir yurttaşı da sahte delillerle cezalandırılmayacak.

Adil yargılama ancak bağımsız ve tarafsız mahkemeler tarafından yapılabilir. Bu da hakim ve savcının tarafsız ve bağımsız olması ile mümkündür.

Mevcut sistemde cumhurbaşkanı ve bakan hukuksuzluğa sessiz kalıyor. Böyle hukuk olmaz, böyle adalet sağlanamaz. Bu nedenle, Türkiye bu utançtan kurtulacak. HSK, üye atama sistemi değiştirilecek. HSK, en az beşi kadın, 15 üyeden oluşacak. Adaylar barolar, üniversiteler tarafından önerilecek TBMM'de tarafından seçilecek. HSK üyeleri bir kez seçilecek ve görev süresi beş yıl olacak.

Bir ülkenin yönetimindeki en önemli unsuru da anayasayı korumaktır. Bu nedenle Anayasa Mahkemesi çok önemlidir. Güçlendirilmiş parlamenter sistemde Anayasa Mahkemesi üyelerinin seçimi de düzenlenerek vesayetin etkisinden kurtarılacak.

DEVLETTE LİYAKAT

5- İYİ Parti olarak ısrarla bir öneride bulunuyoruz, diyoruz ki liyakat vazgeçilmezdir. Ancak maalesef bir kişinin tercihlerine hapsedilen sistem, bir makama ulaşabilme kriteri, eş dost olma noktasında gelmişti.

Torpilin yeni adı haline gelen mülakat kaldırılacak. Liyakatli kadroların kaynağı akademidir. Apartmanlara sıkışmış üniversitelere çeki düzen vermek zorundayız. Bunu sağlamalının ilk koşulu da akademi ve mali özerklik. Bu nedenle güçlendirilmiş parlamenter sistemler üniversitelerin özerk hale getirilecek.

Rektör atamaları, kurum dışından yapılmayacak. Öğretim üyeleri kendi rektörlerini kendileri seçecek. En fazla oy alan öğretim üyesi YÖK bildirilecek ve ataması yapılacak. Fakültelere de fakülte dışında dekan atanmayacak. Dekan, fakültenin öğretim üyelerinin içinden seçilecek.

15 Temmuz hain kalkışmasının ardından birçok kurum gibi TSK'da da büyük yıkıma neden oldu. Harp akademileri kapandı, milli savunma üniversiteleri kuruldu. Eğitimdeki liyakat sorununun, ordu içinde liyakata dönüşmesi kaçınılmazdır. Askeri liseler ve harp akademeleri yeniden açılacak. Her kurumun içinde Devlet Liyakat Kurumu oluşturulacak.

İNSAN HAKLARI VE BİREYSEL ÖZGÜRLÜKLER

6- Demokratik, sosyal hukuk devletinin en temel kuralı olan kişinin bireysel özgürlükleri, hukuk tarafından en üst seviyede korunması sağlanacak.

STK'lar güçlendirilecek. Hak savunucuları yapmaları için önlerindeki engeller kaldırılacak.

Devlet, STK'larla birlikte çalışacak. İşçilere, öğrencilere, baro başkanlarına, doğaya sahip çıkan köylülerine, doğa savunucularına, 8 Mart Dünya Kadınlar gününde itilip kakılan kadınlara, EYT'li vatandaşlarımıza hukuksuzca müdahale edilemeyecek."

GÜNDEM, 26 Mayıs 2021 18:09

Yorumlar (0)

Kalan karakter : 450
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
TBMM yarın mesaiye başlıyor: Gündemde neler var?

TBMM yarın mesaiye başlıyor: Gündemde neler var?

Çanakkale'deki orman yangını kontrol altına alındı

Çanakkale'deki orman yangını kontrol altına alındı

Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı, Hırvatistan'ı 3-0 yendi

Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı, Hırvatistan'ı 3-0 yendi

Kur korumalı mevduat hesabında değişiklik kararı

Kur korumalı mevduat hesabında değişiklik kararı

Erzincan Tercan'da 4,4 deprem

Erzincan Tercan'da 4,4 deprem

YÖK Başkanı Özvar: KPSS soruşturmasında ön inceleme sonuçlandı

YÖK Başkanı Özvar: KPSS soruşturmasında ön inceleme sonuçlandı

Dış ticaret açığı yüzde 159,9 arttı

Dış ticaret açığı yüzde 159,9 arttı

Yurt dışına gitmek için başvuran hekim sayısı 9 ayda 2 bine ulaştı

Yurt dışına gitmek için başvuran hekim sayısı 9 ayda 2 bine ulaştı

Kabil’de bombalı saldırı: 30’dan fazla can kaybı

Kabil’de bombalı saldırı: 30’dan fazla can kaybı

A Milli Kadın Voleybol Takımı 3-0 galip geldi

A Milli Kadın Voleybol Takımı 3-0 galip geldi

Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye 512 milyon dolarlık kredi

Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye 512 milyon dolarlık kredi

Meteoroloji'den gök gürültülü sağanak uyarısı

Meteoroloji'den gök gürültülü sağanak uyarısı

Mersin'deki polisevi saldırısı: 22 kişi gözaltına alındı

Mersin'deki polisevi saldırısı: 22 kişi gözaltına alındı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni "sosyal yardım" miktarlarını açıkladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni "sosyal yardım" miktarlarını açıkladı

5 kişinin öldüğü kazada, TIR şoförüne 6 yıl 8 ay hapis

5 kişinin öldüğü kazada, TIR şoförüne 6 yıl 8 ay hapis

Büyükçekmece Adliyesi'nin ek hizmet binasında yangın

Büyükçekmece Adliyesi'nin ek hizmet binasında yangın

'Orta gelirliler için yeni konut projesi geliyor'

'Orta gelirliler için yeni konut projesi geliyor'

Bakan Bilgin'den EYT açıklaması: Çalışmamız son aşamasında

Bakan Bilgin'den EYT açıklaması: Çalışmamız son aşamasında

İçişleri Bakanlığı: Mersin'de polisevine saldırıyı gerçekleştiren 2 terörist etkisiz hale getirildi

İçişleri Bakanlığı: Mersin'de polisevine saldırıyı gerçekleştiren 2 terörist etkisiz hale getirildi

Erdoğan'dan Mersin'deki polisevine saldırı hakkında açıklama

Erdoğan'dan Mersin'deki polisevine saldırı hakkında açıklama

Bakan Koca'dan hatırlatma dozu uyarısı: Covid-19 vaka sayılarında artışlar olabilir

Bakan Koca'dan hatırlatma dozu uyarısı: Covid-19 vaka sayılarında artışlar olabilir

Romatizma Belirtileri ile Baş Etme Yöntemleri

Romatizma Belirtileri ile Baş Etme Yöntemleri

İstanbul'da barajlardaki doluluk oranı yüzde 50'nin altına düştü

İstanbul'da barajlardaki doluluk oranı yüzde 50'nin altına düştü

İstanbul'da bakımevinde otizmli gence dayak sonrası ölüm iddiası

İstanbul'da bakımevinde otizmli gence dayak sonrası ölüm iddiası

Yargıtay onadı: Sokakta kadınların fotoğrafını çekerek tacize 5 yıl hapis cezası

Yargıtay onadı: Sokakta kadınların fotoğrafını çekerek tacize 5 yıl hapis cezası

Dolar/TL haftaya rekorla başladı

Dolar/TL haftaya rekorla başladı

İran devlet televizyonu: Protestolarda 41 kişi hayatını kaybetti

İran devlet televizyonu: Protestolarda 41 kişi hayatını kaybetti

İnternet dolandırıcılığında kişinin zararından banka sorumlu

İnternet dolandırıcılığında kişinin zararından banka sorumlu

Bolu'da fabrikada gazdan zehirlenen 4 işçiden 3'ü yaşamını yitirdi

Bolu'da fabrikada gazdan zehirlenen 4 işçiden 3'ü yaşamını yitirdi

Bağcılar'daki cinayetin görüntülerine ilişkin yayın yasağı kararı

Bağcılar'daki cinayetin görüntülerine ilişkin yayın yasağı kararı

Akşener'den İran paylaşımı: Baskıya başkaldıran kadınları tüm kalbimle selamlıyorum

Akşener'den İran paylaşımı: Baskıya başkaldıran kadınları tüm kalbimle selamlıyorum

Meteoroloji uyardı: Sıcaklıklar 6 derece birden artacak

Meteoroloji uyardı: Sıcaklıklar 6 derece birden artacak

Bağcılar'daki anne cinayetine ilişkin yeni gelişme

Bağcılar'daki anne cinayetine ilişkin yeni gelişme

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplanıyor: Masada hangi konular var?

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplanıyor: Masada hangi konular var?

Kamu kurumlarına dört yılda 1 milyar 454 milyon TL’lik taşıt satın alındı

Kamu kurumlarına dört yılda 1 milyar 454 milyon TL’lik taşıt satın alındı

Diyarbakır-Batman seferini yapan yolcu treni raydan çıktı

Diyarbakır-Batman seferini yapan yolcu treni raydan çıktı

Feke'de orman yangını kontrol altına alındı

Feke'de orman yangını kontrol altına alındı

Erdoğan: Enflasyon meselesini şubat ayından itibaren makul düzeylere indireceğiz

Erdoğan: Enflasyon meselesini şubat ayından itibaren makul düzeylere indireceğiz

Bakan Yanık: Kılıçdaroğlu'nun aday olmayacağı kanaatindeyim

Bakan Yanık: Kılıçdaroğlu'nun aday olmayacağı kanaatindeyim

Kılıçdaroğlu: Artık karar verin, gerçekten benimle misiniz?

Kılıçdaroğlu: Artık karar verin, gerçekten benimle misiniz?