Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şehirlerimizdeki mevcut uygulamayı bir süre daha sürdüreceğiz

GÜNDEM, 16 Mart 2021 08:46

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bazı illerdeki nispi vaka artışlarının hastaneye yatış, yoğun bakım ve entübe sayılarına sınırlı şekilde yansıdığını belirterek, "Tüm bu verileri göz önüne alarak bugünkü toplantımızda şehirlerimizdeki mevcut uygulamayı bir süre daha sürdürme ve gelişmeleri yakın takip etme kararı aldık. Milletimizin yeni normalleşmenin ilk heyecanıyla kurallara riayet konusunda yeterli dikkati gösteremediğini düşünüyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şehirlerimizdeki mevcut uygulamayı bir süre daha sürdüreceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Cumhuriyet tarihinde yapılan hizmetleri 5'e, 10'a katlayan hizmetlerle Türkiye'yi bu günkü yerlere getirdiklerini belirten Erdoğan, "Yapılanlar elbette önemlidir. Ama Türkiye'nin potansiyeli ve gücü çok daha fazlasına müsaittir. Hedeflerimiz de bunu gerektiriyor. Bilhassa son 7- 8 yıldır ülkemizin önünden eksilmeyen siyasi, sosyal, ekonomik tuzaklar, bize büyük ve güçlü Türkiye'nin önemini tekrar tekrar göstermiştir. Bu saldırıların gerisindeki sinsi niyetlerden birisinin de Türkiye'yi eskiden olduğu gibi tekrar kendi içine kapatarak enerjisini ve vaktini boşa harcayan bir ülke haline dönüştürmek olduğu açıktır. Bu oyunu hemen fark ettik. Dayatmalara eyvallah etmeyerek Türkiye'yi 2023 rotasında tutmakta kararlı davrandık. Terör örgütlerinden kimi uluslararası kuruluşlara kadar bu senaryoda kullanılan oyuncuları birer birer devre dışı bıraktık" diye konuştu.

'KUŞATMA ÇABALARINI BOŞA ÇIKARDIK'

Milletin birlik ve beraberliğini güçlendirirken, sınırları güvenlik altına alacak adımları da birer birer attıklarını kaydeden Erdoğan, "Türkiye'ye bu şekilde diz çöktüremeyeceklerini görenlerin diplomasi ve ekonomi alanlarında yoğunlaştırdıkları kuşatma çabalarını reform gündemimize hız vererek boşa çıkardık. Miletlimizin taleplerine ve beklentilerine uygun olarak, zaten yürütmekte olduğumuz çalışmaları kapsamlı reform paketleriyle demokratik ve ekonomik zaferlere dönüştürecek programlar geliştirdik. Gençlerimizin üzerinde 2053 vizyonunu inşa edebilecekleri büyük ve güçlü Türkiye'yi miras bırakmakta kararlıyız" ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz cuma günü ekonomideki yeni reform programını açıkladıklarını ve programın ekonomiyi yatırım, üretim, istihdam, ihracat temelinde büyütecek bir yol haritası olduğunu belirten Erdoğan, "Türkiye'nin istihsal mücadelesini en az istiklal ve istikbal mücadelesi kadar önemli görüyoruz. Ülkemizi 2002 yılından beri istikrar ve güven esasına göre büyütmenin gayreti içindeyiz. Son dönemde maruz kaldığımız saldırıların istikrar ve güven iklimini hedef almasının sebebi de işte budur" diye konuştu.

'HER TÜRLÜ YAPICI ELEŞTİRİ VE KATKIYA AÇIĞIZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'yi salgınla birlikte hızlanan yeni küresel, siyasi ve ekonomik düzende hak ettiği yere çıkartmakta kararlı olduklarına işaret ederek, "Reform programlarımızın bu hedefe ulaşmamızı kolaylaştıracak ve hızlandıracak şekilde hazırlıyoruz. Hazırlık aşamasında bu programların uygulama sürecinde her türlü yapıcı eleştiriye ve katkıya açığız. Ülkemizin hayrına olan her iş gibi reformlarımızı da kör husumetle sabote etmeye çalışanları ise milletimizin takdirine havale ediyoruz" dedi.

'BAŞARI HİKAYESİNE DÖNÜŞTÜ'

Covit-19 virüsünün Türkiye'ye de sirayet etmesinin üzerinden 10 Mart itibariyle 1 yıl geçtiğini hatırlatan Erdoğan, "Şimdiye kadar bu virüs 192 ülkede toplam 2 milyon 700 bin insanın hayatına mal oldu. Ülkemizde ise virüs tespit edilen 2 milyon 900 bine yakın vatandaşımızdan 29 bin 500'ü maalesef hastalığa yenik düştü. Salgında vefat eden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine sabır niyaz ediyorum. Bu dönemde büyük bir fedakarlık sergileyerek virüse karşı en ön cephede yer alan tüm sağlık çalışanlarımıza ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Türkiye sağlık alt yapısının ve sosyal güvenlik sisteminin gücü sayesinde salgınla mücadelesini dünyanın takdir ettiği bir başarı hikayesine dönüştürdü. Salgının zirve yaptığı aylarda dahi sağlık sistemimiz vatandaşlarımıza hizmet etmeyi sürdürdü" ifadelerini kullandı.

'ELİNİ VİCDANINA KOYAN HERKES YATIRIMLARIN HAKKINI TESLİM EDİYOR'

Erdoğan, şehir hastanelerinin salgın döneminde kritik rol üstlendiğinin altını çizerek konuşmasında şunlara değindi:

"Bugün artık elini vicdanına koyan herkes bu yatırımların hakkını teslim ediyor. Yolu bir şekilde şehir hastanelerine düşen vatandaşlarımız, 'iyi ki muhalefete rağmen bu hizmetler yapılmış' diyor. Salgın döneminde attığımız ilave adımlarla ülkemizin alt yapısını daha da güçlendirdik. Bu süreçte Covid-19 teşhisi yapabilen laboratuvarlarımız sayı itibariyle 73'ten altı kattan fazla artışla 461'e yükseldi. Filyasyon ve izolasyon takip sisteminin kısaca HES dediğimiz Hayat Eve Sığar uygulamasını hayata geçirdik. Yükseköğretim kurumlarımızın bir kısmını karantina merkezine dönüştürdük. Bu çerçevede yurtlarımızda 122 bin insanımıza hizmet verdik. Gelişmiş ülkeler henüz maske sıkıntısını bile aşamamışken biz rekor sürede yerli solunum cihazları üreterek kendi ihtiyaçlarımızı karşılamanın yanında, 20 ülkeye bu cihazları ihraç ettik." 

'AŞILAMA SIRALAMASINDA DÜNYADA 5'İNCİ DURUMDAYIZ'

Türkiye'nin dünyada aşı uygulamasını başlatan ilk ülkeler arasında olduğunu belirten Erdoğan, "Bugün itibariyle yapılan aşı sayısı 11 milyon 500 bine ulaştı. Aşılama sıralamasında dünyada 5'inci durumdayız. Çalışmaları süren yerli aşımız hazır hale gelene kadar yurt dışından aşı tedarikini sürdüreceğiz" dedi.

'KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNİ MART SONU İTİBARİYLE BİTİRİYORUZ'

Salgın döneminde kısa çalışama ödeneğinin kapsamını genişlettiklerini kaydeden Erdoğan, "Bu dönemde 3,7 milyon çalışanımıza 30 milyar lirayı bulan kısa çalışma ödemesi yaptık. Salgının seyrine göre peyderpey uzattığımız bu uygulamayı, mart sonunda bitiriyoruz. Şartları kısa çalışama ödeneği almaya yetmeyen ve ücretsiz izne çıkarılan 2,5 milyon çalışanımıza 10 milyar liraya yakın nakdi ücret desteği ödedik" dedi.

Erdoğan, 1,3 milyon iş yerinin toplam 40 milyar lira prim borcunu 6 ay süreyle ertelediklerini belirterek, test, tedavi ve bakım hizmetleri için genel sağlık sigortası kapsamında karşıladıkları ödemelerin ise 7,8 milyar lirayı aştığını belirtti. Salgın sosyal destek programıyla 6,5 milyon haneye biner liradan toplamda 6,5 milyar lira nakdi yardım ulaştırdıklarını da kaydeden Erdoğan, "Biz Bize Yeteriz Türkiyem milli dayanışma kampanyamız ile 2 milyarı aşkın yardım topladık, bu yardımları ihtiyaç sahibi hanelere takdim ettik" ifadelerini kullandı.

985 bin esnafa 42,6 milyar lira tutarında faiz destekli kredi kullandırıldığını kaydeden Erdoğan, "Fahiş fiyat ve stokçulukla mücadele için Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu oluşturduk. Bu çerçevede yapılan denetimler neticesinde bugüne kadar toplam 32 milyon liraya yakın idari para cezası uygulandı. Salgının ilk gününden itibaren milletimizin gıda güvenliği ve tedarikte en ufak bir aksaklığın oluşmasına müsaade etmedik" dedi.

'BU YIL TARIMSAL DESTEK ÖDEMESİ TUTARI 24 MİLYAR LİRA'

Gelir kaybı desteğine yapılan başvurulardan 975 bine oranda onay verildiğini, ciro kaybı desteğiyle ilgili başvuruların değerlendirmesinin sürdüğünü kaydeden Erdoğan, "Bu yıl üreticilerimize yapacağımız tarımsal destek ödemesi tutarı 24 milyar liradır" ifadesini kaydetti.

Türkiye olarak yatırımlara ara vermediklerini söyleyen Erdoğan, "Bu süreçte 463 kilometre otoyol, 551 bölünmüş yolu, uzunluğu 43 kilometreyi bulan 352 büyüklü küçüklü köprüyü, uzunluğu 75,5 kilometreyi bulan 45 tüneli hizmete açtık. Bunlar arasında Ankara- Niğde otoyolu, Menemen- Aliağa- Çandarlı otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu'nun bir bölümü gibi önemli projeler de yer alıyor" ifadelerini kullandı.

'MEVCUT UYGULAMAYI BİR SÜRE DAHA SÜRDÜRME KARARI ALDIK'

Temizlik, maske ve mesafe kurallarına riayet ederek aşılamayı hızlandırarak, moralleri yüksek tutarak, salgın sonrasına hazırlanmanın aslolan olduğunu kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Vaka, ağır hasta, vefat sayılarını belli bir rakamın altına düşürmemiz gerekiyor. Aksi takdirde biz ülke içinde her yeri açsak dünya ile irtibatımız kesik olacağı için bu bir anlam taşımaz. Sağlık Bakanlığımız salgının illerimizdeki seyrini yakından takip ediyor. Bugünkü Kabine toplantımızda son 2 haftaki gelişmelerin üzerinde etraflıca durduk. Kimi illerimizde görülen nispi vaka yükselişlerine rağmen bu artışın hastaneye yatış, yoğun bakım ve entübe sayılarına sınırlı şekilde yansımasını da sevindirici bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Ayrıca aşılama yaygınlaştıkça salgınla mücadelenin daha etkin hale geldiğini görüyoruz. Tedbirlere özellikle uyulmasıyla ilgili denetimleri daha sıkı şekilde yürüterek süreci yakından takip edeceğiz. Tüm bu verileri göz önüne alarak, bugünkü toplantımızda şehirlerimizdeki mevcut uygulamayı bir süre daha sürdürme ve gelişmeleri yakın takip etme kararı aldık. Milletimizin yeni normalleşmenin ilk heyecanıyla kurallara riayet konusunda yeterli dikkati gösteremediğini düşünüyorum. İnşallah bundan sonra çok daha bilinçli ve dikkatli davranarak bu meselenin üstesinden hep birlikte geleceğiz. Vatandaşlarımızdan tedbirlere muhakkak uyarak hem kendi sağlıkları üzerindeki riski azaltmalarını hem de şehirlerini ve ülkemizi bu musibetten kurtulma mücadelemize destek vermesini rica ediyorum. Tedbirlere uymamamız halinde yeniden kısıtlamaların, yasakların gelmesinin kaçınılmaz olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Türkiye'nin koronavirüs ile mücadelesiyle geçen 1 yılını tüm detaylarıyla anlatan 483 sayfalık 'Asrın Küresel Salgını- Türkiye'nin Korana Virüsle Başarılı Mücadelesi' kitabını göstererek, "Bunu özenle hazırladık, istifade edeceğinize inanıyorum" ifadelerini kullandı.

GÜNDEM, 16 Mart 2021 08:46

Yorumlar (0)

Kalan karakter : 450
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Fahrettin Koca'dan 'aşılamada yeni yaş grubu' açıklaması

Fahrettin Koca'dan 'aşılamada yeni yaş grubu' açıklaması

İzmir'de avukata saldıran kişi tutuklandı

İzmir'de avukata saldıran kişi tutuklandı

Sivasspor'un Konferans Ligi'ndeki rakibi belli oldu

Sivasspor'un Konferans Ligi'ndeki rakibi belli oldu

Müsilaj uyarısı: 'Marmara'daki boyutta olmasa da Akdeniz de risk altında'

Müsilaj uyarısı: 'Marmara'daki boyutta olmasa da Akdeniz de risk altında'

Balyoz sanığı 7 kişinin beraatı bozuldu

Balyoz sanığı 7 kişinin beraatı bozuldu

Şampiyonlar Ligi'nde Galatasaray'ın ilk rakibi belli oldu

Şampiyonlar Ligi'nde Galatasaray'ın ilk rakibi belli oldu

Özel tiyatrolar için destek başvuruları başladı

Özel tiyatrolar için destek başvuruları başladı

Mersin Limanı'nda 1 ton kokain ele geçirildi

Mersin Limanı'nda 1 ton kokain ele geçirildi

İstanbul'da uçuşlara "olumsuz hava" engeli

İstanbul'da uçuşlara "olumsuz hava" engeli

Akşener: Beni en çok vuran sayın Erdoğan'ın yüzündeki gülümsemeydi

Akşener: Beni en çok vuran sayın Erdoğan'ın yüzündeki gülümsemeydi

İzmir’de icra avukatına darp ve silahla tehdit

İzmir’de icra avukatına darp ve silahla tehdit

Bursa'da banka soygunu: 200 TL alarak kaçtılar

Bursa'da banka soygunu: 200 TL alarak kaçtılar

Pandemide 30 bin restoran kapandı

Pandemide 30 bin restoran kapandı

Hayvanları Koruma Kanun Teklifi TBMM'ye geliyor

Hayvanları Koruma Kanun Teklifi TBMM'ye geliyor

Fitch, Türkiye'nin dolar ve büyüme beklentisini açıkladı

Fitch, Türkiye'nin dolar ve büyüme beklentisini açıkladı

Soma davasında karar: Can Gürkan'a 20 yıl hapis

Soma davasında karar: Can Gürkan'a 20 yıl hapis

İstanbul Valisi Yerlikaya: Salgın döneminin en yüksek aşı uygulaması dün gerçekleştirildi

İstanbul Valisi Yerlikaya: Salgın döneminin en yüksek aşı uygulaması dün gerçekleştirildi

Otobüste 45 kaçak göçmen yakalandı

Otobüste 45 kaçak göçmen yakalandı

Fransız savaş gemisi, Çanakkale Boğazı’nda

Fransız savaş gemisi, Çanakkale Boğazı’nda

Ankara’da otoparkı çöken 3 katlı apartman tahliye edildi

Ankara’da otoparkı çöken 3 katlı apartman tahliye edildi

Bilim Kurulu toplanıyor: Fahrettin Koca açıklama yapacak

Bilim Kurulu toplanıyor: Fahrettin Koca açıklama yapacak

Yerinde aşı uygulaması başlıyor

Yerinde aşı uygulaması başlıyor

Bakan Koca: 35 milyon doz aşıya ulaştık

Bakan Koca: 35 milyon doz aşıya ulaştık

TBMM'ye girişte 'aşı kartı' uygulaması başladı

TBMM'ye girişte 'aşı kartı' uygulaması başladı

Kılıçdaroğlu: Ya yolsuzlukların ortağı olacaksın ya da adaletten yana olacaksın

Kılıçdaroğlu: Ya yolsuzlukların ortağı olacaksın ya da adaletten yana olacaksın

Türkülerin Yıldızları Kartal’da Parladı

Türkülerin Yıldızları Kartal’da Parladı

İsrail'de kapalı alanlarda maske zorunluluğu kaldırıldı

İsrail'de kapalı alanlarda maske zorunluluğu kaldırıldı

Bakan Kurum'dan müsilaj temizliği açıklaması

Bakan Kurum'dan müsilaj temizliği açıklaması

En zengin yüzde 20'nin toplam gelirdeki payı yüzde 47,5 oldu

En zengin yüzde 20'nin toplam gelirdeki payı yüzde 47,5 oldu

İstanbul'da hastanelerde aşı kuyruğu

İstanbul'da hastanelerde aşı kuyruğu

Koronavirüsten 8 bireyini kaybeden aileye aşı önceliği

Koronavirüsten 8 bireyini kaybeden aileye aşı önceliği

'Sedat Peker' operasyonu: 4 ilde 25 kişi gözaltına alındı

'Sedat Peker' operasyonu: 4 ilde 25 kişi gözaltına alındı

Kayseri'de doktora silahlı saldırı

Kayseri'de doktora silahlı saldırı

İBB ekipleri Kanal İstanbul şantiyesini tahliye etti

İBB ekipleri Kanal İstanbul şantiyesini tahliye etti

Türkiye, Galler ile 24 yıl sonra tekrar karşılaşacak

Türkiye, Galler ile 24 yıl sonra tekrar karşılaşacak

Didim Belediye Başkanı Atabay ve avukatına beyzbol sopalı saldırı

Didim Belediye Başkanı Atabay ve avukatına beyzbol sopalı saldırı

Fatih'te metruk binada yangın

Fatih'te metruk binada yangın

Türkiye'de koronavirüs: Son 24 saatte 74 kişi daha hayatını kaybetti

Türkiye'de koronavirüs: Son 24 saatte 74 kişi daha hayatını kaybetti

Altın güne nasıl başladı?

Altın güne nasıl başladı?

Başkentte FETÖ soruşturması: 20 gözaltı kararı

Başkentte FETÖ soruşturması: 20 gözaltı kararı