banner16

Ek ders ücretlerine yaklaşık yüzde 25 artış yapıldı

"Atılan her adımın önüne arkasına bakmadan birilerinin hemen yapbozculuk olarak yaftalamasını kesinlikle doğru bulmuyoruz." 

15 Eylul 2023
Ek ders ücretlerine yaklaşık yüzde 25 artış yapıldı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ücretli öğretmenlerin ek ders ücretlerinde yüzde 25 artış yapıldığını duyurdu. Erdoğan ayrıca, "Milli Eğitim burslusu lisansüstü öğrencilerimizin burslarını, okudukları ülkenin şartlarına göre değişen oranlarda yükseltiyoruz. Burslarda döviz bazında ortalama yüzde 26-27 civarında zam yapmış oluyoruz" dedi.

Konuşmasında yeni anayasaya da değinen Erdoğan, "Cumhuriyetimizin ikinci asrındaki yolculuğumuzu sivil bir anayasa ile yapmamız amaçlarımıza daha kolay ulaşmamızı sağlayacaktır. Elbette yeni anayasamızı bizim her zaman ve her yerde ifade ettiğimiz 4 ana sütun üzerine inşa etmeyi hedefliyoruz. Bunların da tek millet  tek bayrak tek vatan tek devlet ilkeleri olduğunu ısrarla söylüyoruz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) yönelik sözleri nedeniyle soruşturma başlatılan CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'na da tepki gösterdi; "Sözde milletvekili çıkmış Mehmetçiğime saldırıyor, mensubu olduğu ana muhalefet partisi kalkıp da bu milletvekilli müsveddesine en ufak bir söz söylemiyor. Biz Mehmetçiğimize hiçbir gücün dokunmasına müsaade etmeyiz" diye konuştu.

Yeni eğitim-öğrenim yılı açılış töreninde konuşan Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Geçen sene cumhuriyetimizin 100. yılına bir selam mahiyetinde Türkiye yüzyılı vizyonumuzu paylaşmıştık. Farklı görüşlerden insanlarımızın Türkiye Yüzyılı vizyonumuzu sahiplenmesi devlet olarak bizlere güven verdi. Bunun siyasi bir söylemden öte, ayakları yere basan tutarlı kapsamlı hedefler bütünü olduğu görülmüş oldu. Mayıs ayı seçimlerinde milletimizin TY vizyonuna olan güçlü desteği teyit edildi. İstikbalden istiklale kurduğumuz bu köprüyü inşallah güçlendireceğiz. 85 milyon gönül gönüle vererek Türkiye Yüzyılı'nı inşa edeceğiz. 

"Böylesine iddialı konuşmamızın arka planında 21 yıllık özveri çalışma vardır. Biz 21'da neyi başardığımızı ne yaptığımızı çok işi biliyoruz. Biz kendimizi de milletimizi de Türkiye'nin potansiyelini de biliyoruz. 2002'den beri boş durmadık, Türkiye Yüzyılı'na giden yolun taşlarını temizledik altyapısını kurduk. Eğitimden teknolojiye demokrasiden hak ve özgürlüklere kadar her alanda çok ciddi hazırlıklar yaptık. Bu süreçte eğitime her zaman özel önem ve öncelik verdik. 

"Usta öğreticilerimizle ilgili bir adı atıyoruz. Bu kardeşlerimizin saatlik ek ders ücretlerinde yaklaşık yüzde 25 oranında ilave bir artışa gidiyoruz. Böylece aylık ücretlerinde 2023 yılında yüzde 91 oranında artış yapmış olacağız. 

"Burslarda döviz bazında ortalama yüzde 26-27 civarında zam yapmış oluyoruz"

"Milli Eğitim burslusu lisansüstü öğrencilerimizin burslarını da okudukları ülkenin şartlarına göre değişen oranlarda yükseltiyoruz. Burslarda döviz bazında ortalama yüzde 26-27 civarında zam yapmış oluyoruz.

Eğitim sisteminde alınan kararlara gelen "yap-boz" eleştirilerine yanıt

"Sınav odaklı sınavlardaki başarıya odaklı bakış açıcı ne yazık ki eğitim sistemimizin kanayan yaralarından biri oldu. Düşünmeye sorgulamaya öğrencilerimizin sanat spor edebiyat gibi farklı alanlardaki kabiliyetlerini keşfetmeye yeterince önem verilmedi. Milletimize asırlardır ayakta tutan manevi değerler örselendi yok sayıldı. Devlet eğitimde vatandaşın talepleri karşısında kör sağır kesildi. Tüm bu acı tecrübelerimizin ışığında artık şunu çok net görebiliyoruz. Eskiye öykünerek zamanın gerisinde kalarak hiçbir yere varamayız. Evlatlarımızın onların yaşayacakları zamanın ihtiyaçlarına göre yetiştirmemiz gerekiyor. Bu amaçla atılan her adımın önüne arkasına bakmadan birilerinin hemen yapbozculuk olarak yaftalamasını kesinlikle doğru bulmuyoruz. 

Sivil anayasa: 4 ana sütun üzerine inşa etmeyi hedefliyoruz

"Cumhuriyetimizin ikinci asrındaki yolculuğumuzu sivil bir anayasa ile yapmamız amaçlarımıza daha kolay ulaşmamızı sağlayacaktır. Elbette yeni anayasamızı bizim her zaman ve her yerde ifade ettiğimiz 4 ana sütun üzerine inşa etmeyi hedefliyoruz. Bunların da tek millet  tek bayrak tek vatan tek devlet ilkeleri olduğunu ısrarla söylüyoruz. 

CHP'li Tanrıkulu'na TSK tepkisi

"(Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik sözleri nedeniyle soruşturma başlatılan CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'na tepki) Sözde milletvekili çıkmış Mehmetçiğime saldırıyor, mensubu olduğu ana muhalefet partisi kalkıp da bu milletvekilli müsveddesine en ufak bir söz söylemiyor. Biz Mehmetçiğimize hiçbir gücün dokunmasına müsaade etmeyiz.

"Çocuklarımızı ailevi değerlerimizin aydınlık rehberliğinde yetiştireceğiz"

"Aile müessesini koruyacak, çocuklarımızı ailevi değerlerimizin aydınlık rehberliğinde yetiştireceğiz. Sigara, alkol, uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklarla mücadele etmek nasıl görevimizse küresel çetelerin dayattığı sapkınlıklarla mücadele etmek de asli vazifemizdir."

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.