banner16

Fatih Erbakan: Talep ettiğimiz konularda uzlaşmaya vardık, adaylıktan çekiliyorum

Cumhur İttifakı'na katılan Yeniden Refah Partisi'nin Genel Başkanı Fatih Erbakan, bugün Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bugün Beştepe'de görüştüklerini belirterek, "Talep ettiğimiz konularda uzlaşmaya vardık" açıklamasını yaptı. Erbakan, cumhurbaşkanı adaylığından da çekildiğini duyurdu. 

24 Mart 2023
Fatih Erbakan: Talep ettiğimiz konularda uzlaşmaya vardık, adaylıktan çekiliyorum

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine 'müstakil' gideceklerini duyuran Yeniden Refah Partisi, ittifak protokolünün Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) sunulmadan önce Cumhur İttifakı’na katıldı. Yeniden Refah Partisi'nin de katılmasıyla dört partiye yükselen Cumhur İttifakı'nın  İttifak protokolü YSK'ya teslim edildi. 

Yeniden Refah Partisi lideri Erbakan, kameralar karşısına geçerek, Cumhur İttifakı'na katılma nedenlerini sıraladı. Mutabakat metni imzaladıklarını söyleyen Erbakan'ın, kameralara gösterdiği mutabakat metninin son cümlesinde "Göçmenlerin güvenli şekilde ülkelerine dönüşüne yardımcı olunacaktır" ifadelerinin yer aldığı görüldü.

Cumhurbaşkanlığı adaylığından da çekildiğini duyuran Erbakan, şunları söyledi:

"Sayın Cumhurbaşkanı ile mutabakata varılmış oldu"

"Sayın Cumhurbaşkanı ile kendilerinin daveti üzerine bugün saat 12.00'de bir araya geldik. Partimizin ittifak sürecinde başından itibaren talep ettiğimiz prensipler konusunda uzlaşmaya vardık.

Cumhur İttifakı'nın seçimi kazanması halinde, prensiplerimiz içerisinde yer alan ekonomi, sosyal politika, dış politika alanında ülkemizin ve milletimizin faydasına olacak adımların uygulanmasının takipçisi olunacağı yönünde bir mutabakat sağlanmış oldu.

Biz bu prensiplerimizi milletimizin ülkemizin faydası olduğu için talep ediyorduk ve bu prensiplerimiz doğrultusunda iktidar olunması halinde gerçekleştirileceği hususunda da bizzat Sayın Cumhurbaşkanı ile mutabakata varılmış oldu.

"Cumhur İttifakı çatısı altında seçimlere girme kararı almış bulunuyoruz"

Bizler, Yeniden Refah Partisi olarak, her zaman ifade ettiğimiz gibi, milletimizin derdine derman olunsun da kim olursa olsun anlayışıyla hareket eden bir partiyiz. Mutlaka biz kendimiz bir makama koltuğa sahip olmamız gerekir diye siyaset yapan bir parti değiliz. Milletimizin derdine derman olacak prensiplerimizin bir an evvel uygulanması bizler için son derece önemlidir. 

Bu sebeple bu prensiplerimiz üzerinde mutabakata varılmasından dolayı Yeniden Refah Partisi olarak tüm seçim bölgelerinde yine kendi amblemimizle, kendi adaylarımızla ancak Cumhur İttifakı çatısı altında seçimlere girme kararı almış bulunuyoruz.

Tabi bu kararın alınmasında prensiplerimizin Cumhur İttifakı, AK Parti, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş olması kadar aynı zamanda Cumhur İttifakı'nın karşısındaki bloğun, ülkemize ve milletimize bir fayda getiremeyecek olması gerçeği de çok önemli bir rol oynamıştı.

"Cumhurbaşkanlığı adaylığı sürecimizi de sonlandırmış bulunuyoruz"

Cumhur İttifakı karşısında kümelenen blok, ideolojik olarak geçmişten yaşadığımız tecrübeler dolayısıyla ve ortaya koydukları hedefler, projeler, söylemler dolayısıyla ülkemize ve milletimize bir fayda getiremeyecek oluşumdur. Cumhur İttifakıyla seçimlere girme kararının alınmasında başından beri talep ettiğimiz prensiplerimiz hususunda uzlaşmanın sağlanması kadar Cumhur İttifakı karşısındaki bu bloğun ülkemize ve milletimize fayda sağlamayacak bir blok olduğunu görmemizin de büyük bir etkisi olmuştur. 

Bu doğrultuda, Sayın Cumhurbaşkanımızla önümüzdeki hafta salı ya da çarşamba günü genel merkezimize bir ziyarette bulunacaklar. Kendisiyle birlikte kamuoyuna açıklamalarda bulunacağız. Bu açıkladığımız kararlar doğrultusunda, cumhurbaşkanlığı adaylığı sürecimizi de sonlandırmış bulunuyoruz. 3 günden beri imza veren tüm vatandaşlarımıza en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz."

'6284'ün kaldırılması' dahil 30 maddelik talep gündeme gelmişti

AKP genel başkanvekillerinin Yeniden Refah Partisi’ne yönelik ziyaretlerinin ardından, Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı’na katılımı için 30 maddelik teklifi gündeme gelmişti. Maddeler arasında "6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un kaldırılması"nın yer aldığı belirtilmişti.

Gazeteci İsmail Saymaz, 30 maddelik talebi şöyle açıklamıştı:

1- Üretim, istihdam ve ihracat ekonomisinin uygulanması.

2- Denk bütçe ve milli kaynakların harekete geçirilerek faiz yükünün azaltılması.

3- Enerjide yerli kaynakların kullanılması, yenilenebilir enerji santralleri ile üretim yapılması ve üretimde yerli ara malları ve hammadde kullanılmasının teşvik edilerek dış ticaret açığını düşürülmesi.

4- İlave vergi ve zamlardan kaçınılması.

5- Çiftçi, esnaf ve üreten kuruluşların faiz borçlarının silinmesi, ana paranın faizsiz yapılandırılması

6- Çiftçilere arazi değil üretim desteği verilmesi.

7- Yi modeli ile yapılan yatırımların gözden geçirilmesi ve varsa haksız kazancı ortadan kaldırıcı ve önleyici tedbirlerin alınması.

8- Belediyelerin borçlanmasına ilişkin tedbirlerin alınması ve israfların önlenmesi.

9- Tarımsal kotaların kaldırılması.

10- TBMM'nin Hazine'yi fonlandırmasının önündeki engellerin kaldırılması.

11- Çalışanların ve emeklilerin aylık gelirlerinin yoksulluk sınırından aşağıda olmamasının temin edilmesi.

12- İHA-SİHA'lar, yerli otomobil ve diğer stratejik ürünlerin ve savunma silah ve mühimmatlarının üretiminin desteklenmesi.

13- Din, dil, ırk ve gelir düzeyi ayrımı yapılmadan "herkes için adalet" tesisi edilmesi.

14- Atamalarda adalet, liyakat ve aile bütünlüğünün dikkate alınması.

15- İstanbul Sözleşmesinin iptalinin TBMM'de de oylanması ve uzantısı 6284 sayılı yasanın aile bütünlüğünü bozucu hükümlerinin ayıklanması.

16- 6251 sayılı yasanın gözden geçirilmesi ve sapkınlıkların önlenmesi.

17- Toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin düzenlemelerden vazgeçilmesi.

18- Fullbright Komisyonu'nun faaliyetlerinin sonlandırılması.

19- DSÖ ile yapılan sözleşmelerin milli çıkarlarımıza uygun hale getirilmesi.

20- Doğu ve güneydoğu bölgelerinde İslam kardeşliği esas alınarak ırkçılığın önlenmesi ve devlet-millet kaynaşmasının sağlanması.

21- D8'in canlandırılması ve d60'ın temellerinin atılması.

22- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kazanılmış haklarından taviz verilmeden daha fazlası için gayret edilmesi.

23- Kudüs ile ilgili kırmızı çizgimizin korunması.

24- Suriyelilerin güvenli şekilde ülkelerine dönüşünün temin edilmesi.

25- Süresiz nafaka konusundaki mağduriyetler giderilmelidir.

26- Milli eğitim müfredatının milli ve manevi değerlerimize uygun hale getirilmesi.

27- Zinanın suç sayılması.

28- Mazottan vergi alınmaması.

29- Gübre fiyatlarına en az % 50 sübvansiyon uygulanması.

30- Engellilerin maaşlarının asgari ücret seviyesine çıkarılması.

Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı’na katılmak için öne sürdüğü 6284 sayılı "Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun"un değiştirilmesi talebine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Deryan Yanık ve AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’den itiraz gelmiş; Yeniden Refah Partisi ise 6284 sayılı kanunun değiştirilmesi talebinin AKP tarafından kabul edildiğini savunmuştu.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.