BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

banner16

Ekonominin uzmanları Sarıyer'de buluştu: Finansal okur yazarlık şart

 Sarıyer Belediyesi ve Borsa Uzmanları Derneği tarafından bu yıl ilki düzenlenen "1. Sarıyer Ekonomi Kongresi", Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde yapıldı. 

22 Kasım 2022
Ekonominin uzmanları Sarıyer'de buluştu: Finansal okur yazarlık şart

Sarıyer Belediyesi ve Borsa Uzmanları Derneği iş birliğiyle düzenlenen 1.Sarıyer Ekonomi Kongresi 19-20 Kasım tarihlerinde iş, siyaset ve ekonomi dünyasından uzman konukların katılımıyla Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Ekonomideki yeni gelişmeler, finansal okuryazarlık, yatırımcı psikolojisi gibi önemli konuların masaya yatırıldığı kongrede, sermaye piyasalarının yeteri kadar gelişmediğinin altı çizildi.

 Sarıyer Belediyesi ve Borsa Uzmanları Derneği tarafından bu yıl ilki düzenlenen "1. Sarıyer Ekonomi Kongresi", Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde yapıldı. İki gün süren kongrede; ekonominin dünü ve bugünü, dünya ve Türkiye ekonomisi, belediyeler için finansal çözümler, sermaye piyasalarının gelişimi, sermaye piyasalarında değişim ve bağımsız yatırım danışmanlığı, yatırımcı ilişkileri ve finansal iletişim, girişimcilik ve finansal okuryazarlık başlıkları ele alındı. Etkinliğe Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in yanı sıra; CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, DEVA Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Ömer Rıfat Gencal,  Demokrat Parti İstanbul İl Başkanı Ekrem Eray Arda, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç, iş, siyaset ve ekonomi dünyasından çok sayıda isim katıldı. Kongrenin açılış konuşmasını yapan Başkan Şükrü Genç, Türkiye'deki geçim sıkıntısının inanılmaz boyutlara geldiğini belirterek, buradan çıkış yolları bulmak için acil çözüm önerilerine ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

MAĞDUR YATIRIMCILARI PİYASAYA KAZANDIRMAK MÜMKÜN

Kongrede açılış konuşması yapan Borsa Uzmanları Derneği Başkanı Ali Aydemir, “Sermaye piyasalarımız yeteri kadar gelişemedi. 3 milyon civarında bir yatırımcı var. Sermaye Piyasası Kanunu’nda ciddi anlamda düzenlemeye gidilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sistemin yönetilmesi için bağımsız yatırım danışmanlığı dediğimiz bir sistemin oluşması gerekiyor.  Bir de sermaye piyasamız yeteri kadar gelişmedi. Daha fazla gelişmesi için temel alt yapıların oluşması gerekiyor. Baktığımız zaman sermaye piyasaları oluşmayan ülkelerin çok geride kaldığını, gelişmiş ülkelere baktığımız zaman ise finansal okuryazarlık derslerinin verildiğini görüyoruz. Kalkınmış bir ülke olmanın rastgele olmadığı bir gerçek. Devletin eliyle halka açılmış firmaların mağduriyetlerini gidermek mümkün. Devletin cebinden tek kuruş çıkmadan mağdur yatırımcıların mağduriyetlerinin giderilmesi ve onların tekrar piyasaya kazandırılması mümkün. Bu çözüm yollarını, yeni istihdam şartlarının oluşması gibi birçok konuyu bugün tartışacağız” diye konuştu.

GEÇİM SIKINTISI CİDDİ BOYUTLARA ULAŞTI

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Ülkemizde belediyeler her yönüyle gerek idari, gerekse mali olarak merkezi otoriteye bağlıdır. Yerel yönetimlerin hareket alanları, yetkileri, merkezi otorite tarafından belirlenmekte ve her şekilde kontrol edilmektedir. Bu kadar ekonomik rekabetin olduğu, dünyada ve özellikle de ülkemizde hissedilen bu geçim sıkıntısının inanılmaz boyutlara geldiği ve bunun her alanda yansıdığı bir ortamı tabii ki değerlendirmek, buradan çıkış yolları bulmak ve bir çözüm önerisi ve planlamayla bu sorunların çözülmesi gerekiyor. Sizlere bu konuya katkı sağladığınız için,  katıldığınız için, geldiğiniz için, bu sorumluluğu hissettiğiniz için çok teşekkür ederim” dedi.

GÜVEN ORTAMI SAĞLANIRSA REFAH DA YÜKSELİR

DEVA Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Ömer Rıfat Gencal, “Türkiye’nin şu anki mevcut durumunda; şeffaf, hesap verebilir, liyakate dayalı, kurumsal çerçeveyi ortaya koyabilirsek eğer ki altılı masanın en büyük amaçlarından biri budur. Yani ortak aklı ortaya koyabilir, parlamenter sisteme ilişkin sorunları ortadan kaldırarak yeniden güven ortamı oluşmasını sağlayabilirsek Türkiye’de hiçbir şeye muhtaç olmadan refahın çok hızlı şekilde yükseldiğini hep birlikte göreceğiz. Umarım buradan çıkan sonuç yetkililer tarafından önemle göz önünde bulundurulur” diye konuştu.  

İKİZ AÇIK SIKINTISI VAR

Bir ülkede makroekonomik istikrar yoksa o ülkede sermaye piyasalarının sağlıklı bir şekilde gelişemeyeceğini belirten İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta ise şunları kaydetti, “Bugün Türkiye 20 yılını dolduran bir iktidar tarafından yönetiliyor. 20 yıl sonra Türkiye'ye baktığımızda aslında geçmişte çok da olmayan ciddi sıkıntılar, ekonomik sıkıntılar yaşıyoruz. Mesela bir ikiz açık sıkıntımız var. Türkiye ekonomisinin çok daha kötü olduğu ifade edilen yıllarda dahi hem bütçe hem cari açığı aynı anda yaşamadı. Dolayısıyla bizim gibi böyle rezerv parası olmayan gelişmekte olan bir ülkenin bir ikiz açığı kaldırma ihtimali yok.

SİSTEMSEL BİR SIKINTI VAR

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın makro ekonomiyi yönetecek bir kurumsal kapasitesi yok. Kanunda ona bu yetkiyi vermiyor. Dolayısıyla sistemsel bir sıkıntı var. Türkiye’nin kurumları bilerek ve isteyerek yıpratıldı. Örneğin borsada manipülasyon iddiaları varken herhangi bir soruşturma görmüyoruz. Önümüzdeki dönemde Türkiye’ye yardımcı olacak bir siyasi konjüktüre de yok. Bir takım sıkıntıları bundan sonra daha fazla hissedeceğiz. Böyle bir ortamda enflasyon problemi var, ikiz açık problemi var fakat bunları yönetecek ve ekonomiye istikrar sağlayacak bir program yok.” 

FİNANSAL OKURYAZARLIĞI SAĞLAMAK SİYASİ BİR TERCİHTİR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık şu şekilde konuştu; “Finansal okuryazarlık olursa bu sadece borsa, sermaye piyasası, finans piyasası için değil, vatandaş da iktidardakilerin yaptıklarını ya da bir bütçeyi en basit haliyle okuyabilir, oradaki neden sonuç ilişkilerini kurabilir ya da başarısını ölçen kriterleri çok rahat kendi görebilir, algı yönetimi de o zaman ortadan kalkar. Bu nedenle bir toplumun finansal okur yazarlığını sağlamak da aslında bir siyasi tercihtir. Eğitimde fırsat eşitliği yaratırsınız o zaman ailelerinin yoksunluğunun çocuklara geçmesinin de önüne geçmiş olursunuz ve çocuklara daha iyi bir gelecek temin etmiş olursunuz. İşte bu ekonomi politikası oluşturulurken üzerinde durulması gereken noktalardan bir tanesidir.

EN BÜYÜK SORUN İSTİHDAM

Bu ülkenin kaynakları çok sadece planlama eksikliği var. Geçtiğimiz 21 yılda 24 ekonomi paketi yapıldı ama istihdamın geldiği noktada elde var sıfır.  Bir ekonomi politikasızlığıyla bugüne kadar gelinmiştir. Umutsuzluğa düşecek hiçbir şey yok. Türkiye’nin kaynakları yeterlidir. Doğru politikalarla çok kısa süre içerisinde, planlamayla bütün sorunların çözüldüğünü hep birlikte göreceğiz. Tüm taşlar yerine oturduğunda iktisadi kalkınma olur ama burada tabana yayılmış sosyal refahın, ekonomik refahın ve dolayısıyla siyasi refahın sağlandığı bir büyümeden bahsediyoruz. Ülkenin en büyük sorunu istihdam ve şu ana kadar bu konuda bir gelişme kaydedilemedi.”

 DÜNYA EKONOMİSİ NEREYE GİDİYOR?

Kongrenin ilk gününün birinci oturumunda “Dünya ve Türkiye Ekonomisi Nereye Gidiyor?” başlığı ele alındı. Moderatörlüğünü Dalfin Kurucusu Mustafa Aşkın’ın yaptığı programda Prof. Dr. Sinan Alçın, Prof. Ege Yazgan, Prof. Dr. Şevket Sayılgan ve Prof. Dr. Zeynep Öktem, Türkiye ekonomisinin gelişim sürecini, dünya ve Türkiye ekonomisinde yaşananları ve beklentileri konuştu. Dr. Sibel K.Bayraktar’ın moderatörlüğünü yaptığı ikinci oturumda; Sarıyer Belediye Başkan Vekili Hüseyin Coşkun, Prof. Dr. Ali Hepşen ve Prof. Dr. Ali Akdemir, Mustafa Taşkın ve Ömer Rıfat Gencal “Belediyeler İçin Finansal Çözümler” i konuştu. Konferansın ilk günü ekonomi yazarı Reyhan Baysan’ın moderatörlüğünde; Ekonomi Yazarı İbrahim Kahveci, Finansal Yatırımcılar Derneği Başkanı, Ekonomist, Yatırımcı Ali Bahçuvan, Aktio Danışmanlık Kurucu Ortağı İlkay Arıkan, Dr. Sibel K. Bayraktar ve BUD Başkanı Ali Aydemir gibi alanında uzman isimlerin “Sermaye Piyasalarının Gelişimini masaya yatırmasının ardından son buldu.

UZMAN İSİMLER BİR ARADA

Kongrenin ikinci gününü ilk oturumunda Sermaye Piyasalarında Değişim ve Bağımsız Yatırım Danışmanlığı konuşuldu. Ekonomi yazarı Rahim Ak’ın moderetörlüğünü yaptığı oturuma; Dalfin Danışmanlık’tan Mustafa Aşkın, Tafralı Kurumsal Kurucu Mehmet Tafralı, BUD Başkanı Ali Aydemir, Ecofoli Kitle Fonlama Platformu A.Ş. Genel Müdürü Arif Ünver katıldı. Moderatörlüğünü Ekonomi Yazarı Perihan Tantuğ’un yaptığı ikinci oturumda; Dalfin Kurucu Bahadır Dalkılıç, Ahlatçı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Sitare Beşe ve Yatırımcı Çetin Ganioğlu, Yatırımcı İlişkileri ve Finansal İletişim başlığını ele aldı. Girişimcilik ve Finansal Okuryazarlık adlı son oturumun moderatörlüğünü ise Ekonomi Yazarı Murat Tufan üstlendi. Konuşmacı olarak ise Prof. Dr. Ali Akdemir, Finans Akademi Kurucusu Sadi Aslangiray, Finansal Danışman Yunus Kaya, İNFO Yatırım Araştırma Müdürü Yunus Şahin ve Alnus Yatırım Araştırma Direktörü Volkan Dükkancık yer aldı.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.