BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

banner16

Kılıçdaroğlu'ndan çiftçilere: Borç faizlerinin tamamını sileceğim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aksaray'da yurt genelinde ödeyemedikleri borçları için hükümetten destek isteyen çiftçilere, besicilere, “Sizin devletten 210 milyar TL alacağınız var. Sözüm var; o faizlerin tamamını sileceğim. Ana parayı ödeyeceksiniz. Bunu söylüyorum, kızıyorlar. Her türlü hakareti yapıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar, inandığım yoldan beni döndüremeyecekler. Halk için çalışacağım'' diye seslendi. 

25 Şubat 2021
Kılıçdaroğlu'ndan çiftçilere: Borç faizlerinin tamamını sileceğim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aksaray'da yurt genelinde ödeyemedikleri borçları için hükümetten destek isteyen çiftçilere, besicilere, “Sizin devletten 210 milyar TL alacağınız var. Sözüm var; o faizlerin tamamını sileceğim. Ana parayı ödeyeceksiniz. Bunu söylüyorum, kızıyorlar. Her türlü hakareti yapıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar, inandığım yoldan beni döndüremeyecekler. Halk için çalışacağım'' diye seslendi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, ziyaret ve temaslarda bulunmak için bugün Aksaray'a geldi. İlk olarak Yeşiltepe Belediye Başkanı Tahsin Çelik'i makamında ziyaret eden Kılıçdaroğlu, daha sonra meydanda toplanan çiftçilere bir konuşma yaptı.

Üreten çiftçilerin desteklenmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Bizi besleyecek olanlar kim? Çiftçiler. Her alanda üreten çiftçilere destek olmak zorundayız. Bizim ülkemizde insanımız çalışmak istiyor, üretmek istiyor, alın teri dökmek istiyor ve ektiğinin kazancını da almak istiyor. Zarar etmek istemiyor. Geliri olsun istiyor. 'Çoluk çocuğumla huzur içinde geçineyim, kazanayım, elim ekmek tutsun, evime akşam huzur içinde gideyim' diyor. Ben sizden şunu istiyorum; gerçekten üretmek istiyorsanız, gerçekten alın teri dökmek istiyorsanız, gerçekten döktüğünüz alın terinin ve ürettiğiniz malın karşılığını almak istiyorsanız önce Allah'a güveneceksiniz sonra kendinize güveneceksiniz en sonunda da bize güveneceksiniz. Size bunların tamamını sağlayacağım.”

“SİZİN DEVLETTEN 210 MİLYAR TL ALACAĞINIZ VAR”

Çiftçi üretiyor. Başımızın üstünde yeri var. 2006 yılında kanun çıkardılar. Dediler ki çiftçiye her yıl en az milli gelirin yüzde 1'i oranında destek vereceğiz. Sizin devletten 210 milyar TL alacağınız var. Sözüm var; o faizlerin tamamını sileceğim. Ana parayı ödeyeceksiniz. Bunu söylüyorum, kızıyorlar. Her türlü hakareti yapıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar, inandığım yoldan beni döndüremeyecekler. Halk için çalışacağım. Millet için çalışacağım. Alın teri döken için emek harcayan için çalışacağım. Adalet için çalışacağım.”

“BELEDİYE BAŞKANI 3.500 TL MAAŞ VERDİĞİNDE ESNAF KAZANACAK”

Bu (Yeşiltepe) Belediye Başkanı, 3 bin 500 TL'yi verdiği zaman kim kazanıyor? Burada esnaf kazanacak. Gidecek, esnaftan alışveriş yapacak. Dolayısıyla esnaf da mağdur edilmeyecek. En çok mağdur edilenlerin başında esnaf geliyor. 'Sosyal devlet' diyoruz. Bu sosyal devlet nerede? Kim esnafın, çiftçinin hakkını savunacak? Bütün bunların hepsinin bilinmesi lazım. Ben bir şey istiyorum sadece; bu memlekete huzur gelsin, bu memlekete bereket gelsin. Bu memlekette herkes çalışsın, üretsin.”

“KİM ÇİFTÇİYİ DÜŞÜNÜYORSA ONA OY VERECEKSİNİZ”

Şu toprakları, bereketli ovayı görüyor musunuz? Bu ovada her şey ekilir ama ekip de zarar ediyorsa olmaz. Kâr elde ediyor olması lazım ki kişi ekebilsin. Patates üreticisi ektiği patatesi satamıyorsa buğday üreticisi ektiği buğdayın karşılığını alamıyorsa nasıl geçinecek bu insanlar? Görev kime düşüyor? Bana düşen görevi ben elimden geldiği kadarıyla yapmaya çalışıyorum. Size de görev düşüyor. Oturup herkesin düşünmesi lazım. Sizin de elinizi vicdanınıza koyup, düşünmeniz lazım. Kim memleketi düşünüyorsa çiftçiyi, alın terini, emeği düşünüyorsa oyunuzu gidip ona vereceksiniz.”

“DESTEK VERİRSENİZ MEMLEKETİ EN ÇOK ÜRETEN ÜLKE HALİNE GETİRECEĞİZ”

Hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi için çabalıyoruz. Bu memlekette kavga değil huzura ihtiyaç var. Her evde huzur olsun, her evde bereket olsun, tencere kaynasın. Her evde huzur içinde yaşayalım. Hiçbir çocuk yatağa aç girmesin. En büyük arzumuz da budur. Bu arzuyu gerçekleştirmek içinde çaba harcıyoruz. En büyük gücümüz de halktır. Gücümüzü sizden alıyoruz. Siz eğer destek verirseniz bu memleketi, hiç endişe etmeyin en geç 5 yıl içinde bu bölgenin en güçlü, en çok üreten, en çok ihracat yapan ülkesi haline getireceğiz.”

ÇİFTÇİ SIKINTISINI ANLATTI 

Bir çiftçi de yaşadıkları sıkıntıları Kılıçdaroğlu'na şöyle anlattı:

"Firmalar 200 gram çekirdeği 10 TL'ye satıyor, ama biz bunun tohumunu 200 TL'ye alamıyoruz. Dekara bir kilo tohum atmamız lazım bizim. gübre maliyeti de ayrı, dün 3700 TL olan DAP bugün 4 bin TL olmuş. Biz bunu nasıl alalım nasıl ekelim? Bir litre sütü 10 liraya satıyorlar, ama bizden 2,5 TL'ye almıyorlar. Biz mağduruz bu mağduiriyetimizin giderilmesini istiyoruz."

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.