banner16

Erkan Baş: Muharrem İnce çekilmek için benim çekilmemi şart koşuyorsa buyursun çekilsin, ben de çekilirim

"Yeter ki bu ülkeyi o karanlık sürece son verecek bir yere taşıyalım” 

06 Mayıs 2023
Erkan Baş: Muharrem İnce çekilmek için benim çekilmemi şart koşuyorsa buyursun çekilsin, ben de çekilirim

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu lehine adaylıktan çekilmesi için yaptığı çağrıya, “Kendisi İstanbul 3. Bölge adaylığından çekilirse ben de çekilirim” yanıtı veren Muharrem İnce’ye yeni bir teklifte bulundu. Erkan Baş, “Çekilmek için benim çekilmemi şart koşuyorsa buyursun çekilsin, ben de çekilirim. Bir problem yok bizim açımızdan” dedi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, CEM TV’de ‘Not Defteri Liderler Özel’ programında Atakan Sönmez ve Ezgi Aşıcı’nın sorularını yanıtladı.

14 Mayıs seçimlerinde alacağı sonucun en çok merak edilen partinin Türkiye İşçi Partisi (TİP) olduğunu söyleyen Erkan Baş, “Çünkü her partinin oy oranı sabit gibi ama ‘TİP’in bir sürpriz yapacağı kesin, ne kadar büyük bir sürpriz yapacak’ herkes bunu merak ediyor” dedi.

İNCE’YE ÇAĞRI: ŞARTI OYSA BEN ÇEKİLİRİM

Geçtiğimiz günlerde bir video çekerek cumhurbaşkanlığı adaylığından Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu lehine çekilmesi için Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’ye yaptığı çağrıya İnce’nin verdiği “Kendisi İstanbul 3. Bölge adaylığından çekilsin, bizim adayımızı desteklesin. Bakalım ne diyecek benim bu çağrıma” yanıtı sorulan Erkan Baş, şöyle konuştu.

“Cumhurbaşkanlığı seçimi için ortak aday çağrısını ilk yapan parti TİP oldu. Bugün TİP’e gösterilen büyük ilginin bir nedeni de bu. Çünkü biz halkın büyük bir bölümünün talebini dile getirdik. Sayın İnce’ye yönelik çektiğim video da bu düşünceyle çekildi. Bugün Türkiye Saray rejiminden kurtulmanın eşiğine kadar gelmiş, yurttaşta tek kaygı yaratan şey bu durum. Muharrem İnce çok büyük haksızlıklara uğramış olabilir. Ancak ülkemizin ve halkımızın kurtuluşu bu haksızlıktan daha kıymetlidir. Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanı adaylığından çekilmek için koşulu Erkan Baş’ın milletvekili adayı olmamasıysa, buyursun hemen çekilsin. Yeter ki bu ülkeyi o karanlık sürece son verecek bir yere taşıyalım”

“TİP’E VERİLEN OYLAR BOŞA GİTMEYECEK”

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın ortak liste ile seçime gitmemesi ve TİP’in kendi adıyla 52 seçim bölgesinde seçime katılması kararı hakkındaki tartışmalara da değinen TİP Genel Başkanı Erkan Baş, ittifak içindeki partilerin bir baraj problemi olmadığını ve TİP’e verilen oyların boşa gideceği şeklindeki söylemin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Mevcut seçim sistemine göre TİP’in aldığı oy oranına oranla daha fazla vekil çıkarma ihtimalinin de olduğunu vurgulayan Baş, “Eğer vatandaşlar TİP’in politikalarını doğru buluyorlarsa, gönül rahatlığı ile oy verebilirler” dedi.

“KILIÇDAROĞLU’NUN ‘ALEVİ’ VİDEOSU ÇOK ÖNEMLİ”

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çektiği ‘Alevi’ videosunun çok önemli olduğunu ifade eden Baş, “Türkiye’de hiç kimsenin etnik kimliği veya inancı nedeniyle dışlanmasını kabul etmemiz mümkün değil. Halka yönelik her türlü ayrımcı politikanın dışlandığı bir düzeni inşa etmek zorundayız” dedi.

Erkan Baş, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin kendisi hakkındaki ifadeleri karşısında toplumun geniş kesimlerinin gösterdiği tepkiden de memnun olduğunu kaydetti.

“TÜRKİYE’DE SAĞCILIK AYIP GÖRÜLEN BİR ŞEY”

Türkiye toplumunun çok büyük oranda sağcı olduğu yönündeki değerlendirmelere katılmadığını belirten Erkan Baş, “Aslında böyle bir kabul oluşturularak bunun üzerinden siyaset üretilmesi isteniyor. Oysa Türkiye’de tam tersi bir durum var bence. Türkiye’de kimse kendisini ‘sağcı’ diye ifade etmez. Solcular göğsünü gere gere ‘solcuyum’ der ama kimse ‘sağcıyım’ demez. Türkiye’de sağcılık ayıp bir şey aslında. ‘Sağ-sol’ bitti diyenlere bakın genellikle sağcıdır. Sağcılar Türkiye’de solun nasıl olması gerektiğini anlatır ama solcular sağın nasıl olması gerektiği konusunda böyle bir tarif yapmazlar” şeklinde konuştu.

Baş, TİP’in ortaya çıkması ile birlikte toplumun bazı kesimlerinin kendilerinin aslında zihnen ‘solcu’ olduklarını keşfetmeye başladıklarını söyledi.

“ANA MUHALEFET OLMAK İSTİYORUZ”

İktidara geldiklerinde halkı kurtaracaklarını söyleyen her siyasi partinin yalan söylediğini dile getiren TİP Genel Başkanı Erkan Baş, “Biz şunu söylüyoruz. Halkı halk kurtarır. Bu kurtarıcı fikrinden bir kurtulmamız lazım” dedi. TİP’in 15 Mayıs’ta iktidara gelmeyeceğini bildiklerini söyleyen Baş, “Biz önümüzdeki dönem ana muhalefet olmak istiyoruz. Bu da yurttaşın en büyük güvencesidir” ifadelerini kullandı.

TİP Lideri Baş, Türkiye’nin yakın geçmişteki suçlarla hesaplaşılması için de TİP’e oy verilmesi çağrısı yaptı.

Erkan Baş, TİP adaylarının popüler kişilerden seçildiği ve popülist siyaset yaptığı yönündeki eleştirilere ise vekil listelerinde seçilebilecek sıralarda belediye işçisi, öğrenci, atanmayan öğretmen, çiftçi ve hak mücadelesi veren adaylar olduğunu belirterek yanıt verdi ve “Bu adayları da biz oturup parti merkezinde belirlemedik. Bu arkadaşlarımızın tamamı kendi bulundukları bölgelerde mücadele eden ve o il örgütlerinin bize önerdikleri isimler arasından seçildi” diye konuştu.

Erkan Baş, Kürt Sorunu ve Alevilerin yaşadıkları sorunlar başta olmak üzere pek çok sorunun ‘Eşit yurttaşlık’ yaklaşımı ile çözülebileceğini ifade etti.

Baş, TİP’in seçimlerde elde edeceği başarının, eşitlik ve özgürlüğü savunan herkesin başarısı olacağını belirterek yurttaşlara TİP’e destek çağrısı yaptı.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.