banner16

Nerede bir elektrik nakil hattı, kablo bağlantı kutusu, elektrikli araç, cihaz görürseniz üzerinde ''DiKKAT YÜKSEK GERİLİM'' ve ''ÖLÜM TEHLİKESİ'' yazan uyarı levhalarını, çakan şimşek ve kuru kafa resimleri ile birlikte yer aldığını, hepimiz bilir ve bu tehlikeden uzak durur, hatta çıplak elle, iletken bir nesne ile asla dokunmayız değil mi?
Elbette ve özellikle, kedi ve benzeri bir çok mahlukat, bu tür uyarıları ve başına gelecekleri bilmedikleri için(!)zamanlı, zamansız girdikleri trafolarda, çarpılma(!)sonucu yaşamlarını yitirdiği gibi, bu sebeple oluşan elektrik kesintilerinin, ortaya koyduğu karanlık ortamlarda ise elbette ne menem işler döndüğü de malumumuzdur!
Cumhuriyetin kuruluşundan beri üretimi, dağıtımı ve tahsilatı, bir devlet kurumu olan TEÜAŞ'ın geçmişinde, elektrik enerjisi, ilk kez 1888 yılında İstanbul'da Haliç Tersanesi'nde kurulan elektrik fabrikasının açılmasıyla, üretilmeye başladı...
Ve o tarihten 1930 yılına kadar, yabancı şirketlerin elinde olan bu üretim, 1930 yılına kadar devletleştirilerek, belediyelere dağıtım görevi verilmişti!
O dönemden sonra, peş peşe açılan termik, hidroelektrik santralleri, Etibank Elektrik İşleri Etüt idaresi(EİEİ), 1984 den itibaren de, İller bankası ve Belediyelere verilen bu yetkiler, Türkiye Elektrik Kurumuna (TEK) devredilmişti.
En nihayet yakın tarihimiz, 12 Ağustos !993 de ise TEK ikiye ayrılarak, üretim ve iletimden TEAŞ, dağıtımdan sorumlu TEDAŞ kurulmuş, bu yirmi yıllık iktidarın göreve gelmeden önce ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu(EPDK), aynı anda TEAŞ da üçe bölünerek;
Türkiye Elektrik Üretim Anonim Şirketi (ÜESAŞ)
Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt Anonim Şirketi (TETAŞ)
Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİTAŞ) kuruldu.
Son yirmi yıllık dönemde ise 21 ana özel şirkete, dağıtım özelleştirmesi ile devredilmiş, ayrıca bu süreçte, Hidroelektrik HES, Termik elektrik TES, Rüzgar elektrik RES, Jeotermal elektrik JES, üretimleri için üç yüzden fazla şirket kurulmuş, ülkenin tüm bölgeleri ve doğası ile iklim dengesini bozan talana ve özel imtiyazlar ve kur bazlı kayırmacılığa göz yumulmuştur!
Bunda ki amaç ve millete verilen sözler, vaatlerde sözüm ona;
1- Tüm enerji hatları yer altına alınacak, modern ve çevreye duyarlı enerji üretecek
2- Firmalar arası rekabet oluşacak ve istediğiniz en ucuz elektriği siz tercih edip, kullanacaktınız...
Şimdi birde bakıyoruz ki en pahalı enerji elektrik olmakla kalmamış, ev, işyeri kiralarının bile üstüne çıkmış!
Elbette tüm bunların sebebi gene, dış güçlere ve muhalefete çıkarıldı iyi mi?
Tam yirmi yıl sonra, herkes elindeki faturayı ya yakıyor ya da yere atıp üstünde tepiniyor...
Bağırıp çağırıyor!
Seçtiklerin sebep, karanlıkta oturmak sonuçtur
İşin en traji-komik yanıda, yirmi yıldır bu ülkeyi, üzerinde ampul amblemi olan bir partinin yönetiyor olması!
Sözün özü;
Ucuz elektriğe giderken, evdeki mumdan olduk...

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner36

banner50