Warning: getimagesize(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:14090086:SSL routines:ssl3_get_server_certificate:certificate verify failed in /home/habercem/domains/habercem.com/public_html/m/detay.php on line 46

Warning: getimagesize(): Failed to enable crypto in /home/habercem/domains/habercem.com/public_html/m/detay.php on line 46

Warning: getimagesize(https://www.habercem.com/resimler/icerikler/koca-istanbul-da-durumu-kontrol-altina-alamazsak-salgin-bas-edilir-olmaktan-cikacak-5460.jpg): failed to open stream: operation failed in /home/habercem/domains/habercem.com/public_html/m/detay.php on line 46
Koca: İstanbul'da durumu kontrol altına alamazsak salgın baş edilir olmaktan çıkacak

Koca: İstanbul'da durumu kontrol altına alamazsak salgın baş edilir olmaktan çıkacak

SAĞLIK, 29 Ekim 2020 04:41

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'İstanbul'da durumu kontrol altına alamazsak salgın baş edilebilir seviyede olmaktan çıkacaktır' dedi.

Koca: İstanbul'da durumu kontrol altına alamazsak salgın baş edilir olmaktan çıkacak

Bilim Kurulu toplantısı ilk kez Türkiye'deki koronavirüs vakalarının büyük çoğunluğunun bulunduğu İstanbul'da yapıldı.

Toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, basın açıklaması gerçekleştirdi. "İstanbul'da durumu kontrol altına alamazsak salgın baş edilebilir seviyede olmaktan çıkacaktır" diyen Koca, kentte yoğun bakım doluluk oranının da yüzde 66 olduğunu duyurdu.

Koca'nın açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

"İstanbul'da durumu kontrol altına alamazsak salgın baş edilebilir seviyede olmaktan çıkacaktır. Bu duruma neler yol açtı? İstanbul dünyanın en kalabalık kentleri arasında 14. sırada. Mesafe kuralına uymayı zorlaştıran bir şehir. Hareket halindeki kitle çok büyük. Kışı burada geçirmek üzere yoğun dönüşler oldu. Kurallara uyumun azalmasıyla birlikte İstanbul'da salgın hızla tırmandı. Tehlike karşısında teyakkuza geçebiliyoruz ama riski savar sağmaz hayatı akışına bırakıyoruz. Karşılaştığımız ve tüm ülkeyi riske atacak durumun tarifi budur.

Sosyal mesafe kuralını uygulanabilir hale gelmesi pek çok durumda şartların iyileştirilmesine bağlı. Geçtiğimiz 6 gün boyunca bakan yardımcılarım ve ekibimle bu konuda çalıştık. Toplu taşıma, pazar yerleri, alışveriş ortamları ve çeşitli kent alanlarında kurallara uyulmasının kolaylaştırılması için çalışma yapılmasını istedik. Toplu taşımaya ek seferler konması, iş saatlerinin yine sosyal hareketlilik kaynaklı teması azaltacak şekilde yeniden düzenlenmesi ele alınan konular arasındadır. Kurumlardan uzaktan erişimde evde çalışma kolaylığı sağlanması ayrıca istenmiştir. Sosyal mesafenin korunamadığı toplu ulaşım en büyük risk kaynaklarındandır. Yolculuk, dolayısıyla risk süresi uzundur.
 
Hareketlilik şu an olduğu gibi devam ederse artış 1'ken 2, 2'yken 4 şeklinde olmayacak. 1'ken 3, 3'ken 9 şeklinde olacak çünkü virüs bir kişiden ortalama 3 kişiye bulaşıyor. Çözüm artışın nedenini kontrol altına almaktır. Hareketliliği azaltmak, yani hayatı yavaşlatmaktır. Temel şart olarak maske, mesafe ve temizlik kuralına uyacağız. Koronavirüs'ün yöntemini virüse karşı kullanacağız. Virüs bir kişiden ortalama üç kişiye bulaşıyorsa biz de hareketi ve teması üçte birine indireceğiz. Dışarı çıktığımızda üç yere uğruyorsak bunu bire indireceğiz. İstediğim, hareketi ve teması üçte birine indirmenizdir. Bunu yaparsanız salgınla gerçekten savaşmış olacaksınız. Eğer bunu yaparsanız, her gün işe gidip gelmek ve çalışmak zorunda olan insanlar tedbir uygulayabilir. Kendimizi disipline sokalım, sonsuza kadar değil, salgını kontrol altına alana kadar.

'ŞARTLARINIZ UYGUNSA VARDİYALI ÇALIŞMAYI TERCİH EDİN'

Eğer hayatlarımızı kendimiz disipline kavuşturamazsak kurallardan çok daha ağır mecburiyetlerimiz olacak. Şunu diyorum, hareketliliği ve teması azaltın. İşverenlere sesleniyorum, esnek mesai sistemine geçiş için elinizden geleni yapın. Şartlarınız uygunsa vardiyalı çalışmayı tercih edin. Çalışanlarınızın sağlığını ve iş kaybını önlemek için doğru olan budur.

Salgınla savaş tek başına kurumların gücüyle ve hastanelerle kazanılamaz. Gelinen noktada desteğinize daha önce hiç olmadığı kadar ihtiyacımız var. Hastalığı yakalanmaya göze alacağınız ziyaretleri yapın. Zorunlu olmayan seyahatleri yapmayın. Maskenizi çıkarmayın.

Rica ediyorum, testi pozitif çıkanlar temaslılarını filyasyon ekiplerimize eksiksiz bildirsin. Yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar kendilerini korumaya alsın. Zorunlu olmadıkça akrabalarla, başka ailelerle bir araya gelmeyin. Salgınla savaşın bu aşaması disiplin istiyor. Sağlık hizmetlerinde sistemin tıkanmasına yol açacak bir sorunumuz yok. Sağlık ordumuzla riske karşı organize olduk. Sizden şunu hatırlamanızı istiyorum. Her kapasitenin sonuçta bir sınırı vardır. Bu sınırı zorlamamak tedbirleri uygulamanıza bağlıdır. Tedbirler hayattan mahrum kalmak anlamına gelmiyor.

'İSTANBUL'DA YOĞUN BAKIM DOLULUK ORANI YÜZDE 66'

Özellikle son dönem bahsettiği şekliyle Türkiye'nin ortalama vaka sayısının yüzde 40'ının İstanbul'da olduğunu söylemiştim. Her geçen gün ağır hasta sayımızın da arttığını her gün verilen bilgilerden biliyoruz. İstanbul'da bildiğiniz gibi sağlık altyapımız çok güçlü. Ciddi bir yatak kapasitemiz söz konusu. Özellikle son dönem 7 bine yakın yatak ilavesi söz konusu oldu. Şu dönemde bu anlamda bir sorun olmadığını söyleyebilirim. İstanbul'da toplam yatak sayımız 48 bine yakın. Yoğun bakım yatak sayımız ise 9 bine yakın. Şu an İstanbul'da servis, yatak doluluk oranımız yüzde 55. Yoğun bakım doluluk oranımız ise yüzde 66. Bu erişkin yoğun bakım yatakları için söylediğim. Ventilatörlerde doluluk oranı yüzde 33. 3 bin yoğun bakım yatağının boş olduğunu söyleyebilirim. Özel sektör özellikle bundan sonraki süreçte, Covid'li hastaya ayrı bir birimde bakmak şeklinde yatak kapasitelerinin yüzde 25'ini ayırma şeklinde bir yaklaşımı oldu. Bu vaka sayısının 2 veya 3 katına çıkma durumunda farklı tablolar karşımıza çıkabilir.

'MÜZİKLİ ORTAM YASAĞI ERKENE ÇEKİLEBİLİR'

Özellikle partiler anlamında, gece 12'den sonra bildiğiniz gibi müzikli ortamların yasaklandığını biliyoruz. Bunun daha erken saatlere çekilmesiyle ilgili Bilim Kurulu'nun bir önerisi oldu. İçişleri Bakanlığı'mız bu öneri doğrultusunda bir duyuru yapmış olur"

'TOPLANTI İL HIFZISIHHA KURULU TOPLANTISI DEĞİLDİ'

(İmamoğlu'nun davet edilmediği İstanbul'daki pandemi toplantısıyla ilgili) Öncelikle bu toplantı bir pandemi toplantısı değildi. Bu toplantı bir il hıfzıssıha kurulu toplantısı da değildi. Bu toplantı sağlık teşkilatımızla, ilçe sağlık müdürlerimiz ve başhekimlerimizin katıldığı İstanbul'un durumunu değerlendirmek, hastane kapasitelerini değerlendirmek ve filyasyon durumunu değerlendirme toplantısıydı. Bir pandemi toplantısı kurulu değildi bu. Ayrıca 5 gün, bu bir hafta boyunca İstanbul'da olmam nedeniyle de devamında yerel yöneticiler dahil olmak üzere bir takım toplantıları yapmak üzere de plan yapılmıştı. İstanbul'da ilçe belediye başkanlarıyla görüşüp, büyükşehir belediye başkanıyla görüşmeme gibi bir durum olabilir mi? Pazartesi günü ilçe belediyelerimizle de görüşme yapıldı. Büyükşehir belediye başkanımızın bir rahatsızlığı oldu, buradan tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Genel durumunun, sağlığının iyi olduğunu, ateş bulgusunun bugün itibariyle olmadığını kendileri de ifade etmiş oldular. Ben pandemi döneminin siyasi zemine çekilmesinin siyasilere bir şey kazandıracağına inanmıyorum. Bu arada bütün iletişim kanallarımızın da açık olduğunu, çok rahat görüşüldüğünü de söylemek istiyorum.

AŞI ÇALIŞMALARINDA SON DURUM

Özellikle bizim idea dediğimiz deneysel araştırma laboratuvarımızı da ziyaret etmiş oldum. Bu aşıların toksikolojiyle ilgili çalışmaları ve sterilite ve standardizasyon çalışmalarının yapıldığı bir yer. Hafta sonu bu çalışmaların bir aşı için bitirileceği ifade edildi. Gelecek hafta muhtemelen ilk insan uygulamaları başlayabilir ama ondan önce bildiğiniz gibi 5 gün karantinaya alım süreci var. Bununla ilgili de muhtemelen karantinaya alım süreciyle ilk insan uygulaması başlamış olacak. Yurt dışından Faz 3 çalışması Türkiye'de yapılan iki aşı var. Şu ana kadar herhangi bir komplikasyonun, ciddi yan etkinin olmadığını, muhtemelen kasım sonunda bağışıklık konusundaki bilgilenmemiz olmuş olur. Bu aşılarla ilgili, Çin aşısı başarılı olursa aralık ayında 5 milyon dozu uygulama şansımız olacak. Devamında ocak, şubat ve martta da devam ediliyor olacak.

3 hafta önce ya da 4 hafta önce başladı Çin aşısının çalışması, önce sağlık personellerinde. Burada aşılanan kişi sayısı 500'ü geçti. Bu aşı dünyanın değişik ülkelerinde Faz 3 çalışmasına devam ediyor. Faz 3'ü kasım sonuna kadar takip edip etkinliğini daha kesin söyleyeceğiz. Biontech ve Pfizer aşısında rakam daha kısıtlı. Almanya ile beraber başladık, planlandığı gibi gidiyor, kasımın ortalarına doğru çalışmaları tamamlanmış olacak. Bütün aşılar hızla Faz 3 çalışmalarını yapıyorlar, yıl sonuna doğru birkaçında erken ruhsatlanma olacak gibi duruyor. Seneye erişebilen ülkelerde uygulama başlayacak.

'GRİP AŞISINI YÜKSEK ORANLI TEMİN ETME ŞANSINIZ YOK'

Grip aşısı bir yıl önceden sipariş edilir. Dünyada aşı arzı yüzde 20 oranında arttı. Herkesin aşı yaptırabilirliği zaten mümkün olamaz. Bizde ise bu anlamda 1 milyon 350 bin, geçen yıldan daha fazla sipariş vermiştik. Bazı ülkelerin daha yüksek dozda aşı temin ettiği söylenir. Mesela Almanya, 26 milyon. Geçen yıl Almanya'nın temin ettiği aşı 21 milyon. Yani yüzde 30'u geçmiyor. İngiltere, 30 milyon bu yıl temin etti, ama geçen yıl İngiltere'nin temin ettiği aşı 25 milyon, oran olarak yüzde 20. Biz geçen yıllarda serbest eczanelerden ücretli grip aşısı temin etme imkanı olmasına rağmen tüketilen aşımız 1 milyonun üzerindeydi, 5-10 milyonlar değildi. Bunu yüksek oranlı temin etme şansınız zaten yok. Biz, 2,2 milyonu temin ettik. Biz şimdi 3 milyonun üzerini temin etme çabası içindeyiz. Geçen yılın 2-2,5 katı kadar olan bir artışı sağlama çabası içinde olduğumuzu söylüyoruz. TEB'le ilgili söylediğiniz, ortada olmayan bir aşının olduğu ifade edildi, bu aşıyla ilgili de ilgili firmalarla başından beri görüşüldü ama ortada bir aşı yoktu. Daha detaylı söyleyeceklerim var söylemiyorum. Ruhsatlı olan aşıyı herkes getirebilir, ruhsatı olmayan aşıyı halk sağlığı temin edebilir. Ben bunu 1 ay önce de 2 ay önce de söyledim. X firmada var denilerek bir aşıyı pazarlamasınlar. Aşıyı elde etmek, temin etmek için de ilk günden itibaren yoğun bir çabada olduğumuzu bütün vatandaşımız bilsin, emin ol parasına da bakmıyoruz.

Gelecek hafta bağışıklık haritasıyla ilgili hane halkı tespit edilmişti. Orada yapılan testler sadece PCR değil, antikor testi de oluyor. Sanırım gelecek hafta bitmiş olur, sonuçlarını hem genel hem de il bazında açıklamak mümkün olacak. Sağlık ordumuzla ilgili söylediklerin için teşekkür ediyorum. Kasım ayının ilk hafası için 12 bin sağlık çalışanı alım ilanına çıkacağımızı da buradan söylemek istiyorum.

'İSTANBUL'DA SON BİR HAFTA İÇİNDE VAKA ARTIŞ ORANI YÜZDE 62'

İstanbul'da özellikle son bir hafta içinde vaka artış oranı yüzde 62. Ben birkaç ilçeyi hemen söyleyeyim. Büyükçekmece yüzde 123. Sarıyer, yüzde 120. Bakırköy yüzde 124. Şişli yüzde 98. Kağıthane yüzde 89. Tuzla, Sancaktepe, Beykoz şeklinde gidiyor. İlçelerde yüzde 29'a kadar artışın olduğunu görüyoruz. Türkiye'deki hasta sayısının yüzde 40'a yakınının İstanbul'da olduğunu özellikle söylemek istiyorum. 2305 hasta sayısı.

Özellikle İstanbul'da son bir haftada niye bu kadar artış oldu. İstanbul dünyanın 14. en büyük nüfus yoğunluğu olan kendi. Virüsün mutasyona uğrama durumuyla ilgili bir değişiklik olmadığını biliyoruz ama bizim halk sağlığımızın yaptığı çalışmayla ilgili söylüyorum, mutasyon daha çok bulaştırıcılığın artması şeklinde karşımıza çıkıyor. Daha önce 15-20 dakika yakın mesafede olunca bulaşan virüs, artık daha kısa sürede bulaşabilir. Bir araya gelindiğinde maskenin kısa süreli devre dışı kalması bile o bulaştığıcılığı sağlayan şey oluyor. Bulaştırıcılığı virüsün daha çok arttı. Bizim bu anlamda maskeye, mesafeye ve el hijyenine dikkat edilmesini özellikle söylüyoruz. Büyük kalabalıkların ciddi risk olduğunu biliyoruz. Onun için bu bulaştırıcılık eskiye göre daha hızlı bir bulaştırıcılığa dönmüş oldu. Biz HES uygulamasını yaygınlaştırmak istiyoruz. Olabildiğinde il kurullarımız bu kararı almaya yetkili.

'OKULLARLA İLGİLİ ŞU AN CİDDİ BİR ARTIŞ YOK'

Okullarla ilgili şu an ciddi bir artışın olmadığını biliyoruz, yani toplumun genelinden farklı bir artış olmadığını söyleyebiliriz. Bu önümüzdeki günler salgının seyriyle birlikte kademeli bir geçişin olup olmayacağını salgının seyri belirleyecek. İstanbul'da önümüzdeki dönemde ilave bir kadelemenin olmadığını söyleyebilirim. Zaten bildiğiniz gibi tercihe bağlı ve 2+5 şeklinde bir uygulamayla eğitim devam ediyor. Önümüzdeki haftalar bununla ilgili Bilim Kurulu'nun kademelendirmeyi devam ettirme konusunda bir yaklaşımı yok."

GÜNLÜK TABLO AÇIKLANDI: AĞIR HAFTA SAYISINDA ARTIŞ

Türkiye'de koronavirüs nedeniyle 77 kişi daha yaşamını yitirdi. Yeni hasta sayısı 2 bin 305 olarak açıklandı.

Toplam ağır hasta sayısı artarak 1836 oldu.

Toplam can kaybı ise 10 bini aştı.

SAĞLIK, 29 Ekim 2020 04:41

Yorumlar (0)

Kalan karakter : 450
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Osman Kavala için verilen beraat kararı kaldırıldı

Osman Kavala için verilen beraat kararı kaldırıldı

Hrant Dink cinayeti davasında yeni gelişme

Hrant Dink cinayeti davasında yeni gelişme

TTB: Hekimler ve sağlık çalışanları derhal serbest bırakılmalı

TTB: Hekimler ve sağlık çalışanları derhal serbest bırakılmalı

Tokat’ta 10 kişide mutasyona uğramış koronavirüs tespit edildi

Tokat’ta 10 kişide mutasyona uğramış koronavirüs tespit edildi

HSK, Danıştay'a 3 yeni üye seçti

HSK, Danıştay'a 3 yeni üye seçti

Ankara Tabip Odası Başkanı ile çok sayıda sağlıkçı gözaltına alındı

Ankara Tabip Odası Başkanı ile çok sayıda sağlıkçı gözaltına alındı

Kartal Belediyesi’nden balık tezgâhlarına denetim

Kartal Belediyesi’nden balık tezgâhlarına denetim

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İkinci parti aşımız hafta sonuna kadar gelebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İkinci parti aşımız hafta sonuna kadar gelebilir

HSK, hakim ve savcıların FETÖ'den ihraç ve uzaklaştırma kararlarını açıkladı

HSK, hakim ve savcıların FETÖ'den ihraç ve uzaklaştırma kararlarını açıkladı

CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş hakkındaki dava düştü

CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş hakkındaki dava düştü

Canan Kaftancıoğlu hakkında yeni iddianame

Canan Kaftancıoğlu hakkında yeni iddianame

Ekrem İmamoğlu'ndan 'halk ekmek' açıklaması

Ekrem İmamoğlu'ndan 'halk ekmek' açıklaması

Küçükçekmece Tapu Müdürlüğü'nde rüşvet operasyonu: 37 gözaltı

Küçükçekmece Tapu Müdürlüğü'nde rüşvet operasyonu: 37 gözaltı

'Süt banyosu'na istenen ceza belli oldu

'Süt banyosu'na istenen ceza belli oldu

Ziya Selçuk: 15 Şubat'ta sizi okullara çağırmak istiyoruz

Ziya Selçuk: 15 Şubat'ta sizi okullara çağırmak istiyoruz

Sağlık Bakanlığı'ndan su kesintilerine karşı 10 maddelik uyarı

Sağlık Bakanlığı'ndan su kesintilerine karşı 10 maddelik uyarı

MSB, askerlik ve bedelli askerlik yerlerini açıkladı

MSB, askerlik ve bedelli askerlik yerlerini açıkladı

Marmaray'da acil durum ilanı: Yolcular tahliye edildi

Marmaray'da acil durum ilanı: Yolcular tahliye edildi

Adalet Bakanı Gül'den AYM'nin Enis Berberoğlu kararı hakkında açıklama

Adalet Bakanı Gül'den AYM'nin Enis Berberoğlu kararı hakkında açıklama

Emekli sandığı zam farkı bugün yatıyor

Emekli sandığı zam farkı bugün yatıyor

Vakıfbank'tan 40 milyar TL'lik yeni kredi paketi

Vakıfbank'tan 40 milyar TL'lik yeni kredi paketi

Akdeniz'de 4.3 büyüklüğünde deprem

Akdeniz'de 4.3 büyüklüğünde deprem

Selçuk Özdağ soruşturmasında 3 kişi için yakalama kararı

Selçuk Özdağ soruşturmasında 3 kişi için yakalama kararı

Bağdat'taki saldırıyı IŞİD üstlendi

Bağdat'taki saldırıyı IŞİD üstlendi

Avrupa Parlamentosu'nda Selahattin Demirtaş kararı

Avrupa Parlamentosu'nda Selahattin Demirtaş kararı

SPK’dan 15 kişi hakkında suç duyurusu

SPK’dan 15 kişi hakkında suç duyurusu

AB, yeni seyahat kısıtlamaları getirmeye hazırlanıyor

AB, yeni seyahat kısıtlamaları getirmeye hazırlanıyor

Kar yağışı İstanbul'a geri dönüyor

Kar yağışı İstanbul'a geri dönüyor

Türkiye'nin de satın aldığı Sinovac'tan aşı üretimi kararı

Türkiye'nin de satın aldığı Sinovac'tan aşı üretimi kararı

Türkiye’de son 24 saatte 6 bin 289 koronavirüs vakası tespit edildi, 153 kişi daha hayatını kaybetti

Türkiye’de son 24 saatte 6 bin 289 koronavirüs vakası tespit edildi, 153 kişi daha hayatını kaybetti

Bakanlık'tan, 'İBB'nin mobil büfeler ile ekmek satışı yasaklandı' haberlerine ilişkin açıklama

Bakanlık'tan, 'İBB'nin mobil büfeler ile ekmek satışı yasaklandı' haberlerine ilişkin açıklama

DİSK raporu: Yoksul sayısı son 2 yılda yüzde 8.4 arttı

DİSK raporu: Yoksul sayısı son 2 yılda yüzde 8.4 arttı

Alevi köylerinin işaretlendiği haritayla ilgili bir doktora soruşturma

Alevi köylerinin işaretlendiği haritayla ilgili bir doktora soruşturma

Berberoğlu hakkında ikinci hak ihlali kararı sonrası CHP'den açıklama

Berberoğlu hakkında ikinci hak ihlali kararı sonrası CHP'den açıklama

Endonezya'da 7,1 büyüklüğünde deprem

Endonezya'da 7,1 büyüklüğünde deprem

Hindistan'da dünyanın en büyük aşı üreticisinde yangın

Hindistan'da dünyanın en büyük aşı üreticisinde yangın

İSKİ paylaştı: İstanbul'da baraj doluluk oranlarında son durum

İSKİ paylaştı: İstanbul'da baraj doluluk oranlarında son durum

Nar ekşisi izlenimi veren narlı soslar yasaklanacak

Nar ekşisi izlenimi veren narlı soslar yasaklanacak

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Resmi Gazete'de yayımlandı: Belediyelerin vergi gelirlerine ilave kesinti

Resmi Gazete'de yayımlandı: Belediyelerin vergi gelirlerine ilave kesinti