Warning: getimagesize(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:14090086:SSL routines:ssl3_get_server_certificate:certificate verify failed in /home/habercem/domains/habercem.com/public_html/m/detay.php on line 46

Warning: getimagesize(): Failed to enable crypto in /home/habercem/domains/habercem.com/public_html/m/detay.php on line 46

Warning: getimagesize(https://www.habercem.com/resimler/icerikler/ozel-hastaneler-kovid-19-hastalarini-istemiyor-3530.jpg): failed to open stream: operation failed in /home/habercem/domains/habercem.com/public_html/m/detay.php on line 46
Özel hastaneler Kovid-19 hastalarını istemiyor

Özel hastaneler Kovid-19 hastalarını istemiyor

SAĞLIK, 19 Ağustos 2020 05:23

Yurttaşlar zorunlu haller dışında hastanelere gitmeyince özel hastaneler de mali açıdan krize girdi. Parayı daha çok yoğun bakımlardan kazanan bu hastaneler yoğun bakıma Covid-19 hastası almak istemiyor.

Özel hastaneler Kovid-19 hastalarını istemiyor

Covid-19 salgını giderek yaygınlaşıyor, sayılar korkutuyor. Buna paralel biçimde son günlerde yaşanan gelişmelerden biri de yoğun bakım servislerindeki doluluk. Covid-19 teşhisi konan pek çok hasta yoğun bakın ünitelerindeki yer sıkıntısı yüzünden bu serviste tedavi edilmiyor.

Konu Dr. Ergün Demir ve Dr. Güray Kılıç’ın raporunda çarpıcı bir nitelik kazanmış durumda. Raporda derlenen verilere göre ülkede toplam 39 bin 279 adet yoğun bakım yatağı bulunuyor. Ancak bu yatakların yüzde 41’ine karşılık gelen 16 bin 238 adedi özel hastanelerde.

Dr. Demir ve Dr. Kılıç’ın raporundaki çarpıcı sonuç sağlıkta özelleştirme politikasının olumsuzluklarını ortaya koyuyor. Buna göre özel hastanelerin en çok para kazandığı servisler, yoğun bakım üniteleri. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) 29 Haziran 2020’de özel hastanelere yoğun bakımlarda tedavi gören Covid-19 hastaları için ödeme yapmayı durdurması özel hastaneleri mali açıdan krize sokmuş durumda. Mali nedenler yüzünden özel hastaneler yoğun bakım kapasitelerini bu yüzden mümkün olduğunca Covid-19 dışında kalan hastalara ayırıyor. Hal böyle olunca ülkenin yoğun bakım yatak kapasitesinin yüzde 41’ini oluşturan özel hastaneler salgınla mücadelede zafiyet yaratıyor.

Rapordan satır başları şu şekilde;

BAKANLIK MEYDANI ÖZEL HASTANELERE BIRAKMIŞ DURUMDA

Bugün birçok ilde yoğun bakım servislerinde boş yatak bulunamamasının temel nedenleri arasında hastane işletmelerinin yoğun bakım yataklarını en çok para kazandıran hizmet olarak görmesi, yoğun bakım servislerine endikasyonsuz hasta yatışları ve yoğun bakım yataklarının akılcı kullanılmaması, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 29 Haziran 2020’ tarihinden itibaren özel hastanelere COVID-19 tedavisi gören hastalar için yoğun bakım pandemi bakım ücreti ödemesini iptal etmesi yer alıyor.

EN ÇOK PARA YOĞUN BAKIMDAN KAZANILIYOR

Hastane işletmeleri yoğun bakım servislerini en çok para kazandıran hizmet alanı olarak görüyorlar.

Hastanelerde yoğun bakım hizmetleri birim zamanda hastaneye en çok para kazandıran hizmetler arasında. Hal böyle olunca yoğun bakım hizmetlerinde özel sektör ağırlığı daha fazla Sağlık Bakanlığı adeta özel sağlık sektörüne meydanı bırakmış görünüyor.

YOĞUN BAKIMLARDAKİ 100 YATAĞIN 41'İ ÖZEL HASTANELERDE

Ülkemizde 24 bin 965’i erişkin olmak üzere toplam 39 bin 279 yoğun bakım yatağı bulunuyor. Sağlık Bakanlığı 2020 bütçe sunumu verilerine göre; Ülkemizde toplam yoğun bakım yataklarının yüzde 42,9’u Sağlık Bakanlığı, yüzde 41,3’ü özel hastaneler, yüzde 15,6’sı üniversite hastanelerinde yer alıyor. Oysa toplam yatak kapasitesi içinde özel hastanelerin payı yüzde 21,6, Sağlık Bakanlığı’nın payı yüzde 60,2, üniversite hastanelerinin payı ise yüzde 18,1’dir.

YOĞUN BAKIM YATAKLARI VERİMSİZ KULLANILIYOR

Özel hastaneler Covid-19 hastalarının yoğun bakım tedavilerinden yeterince para kazanamıyor. Bu yüzden bu hastanelerdeki yoğun bakım yataklarını büyük ölçüde endikasyonsuz hastalar dolduruyor. Dahası ihtiyaç olmadığı halde para kazanma amacıyla yoğun bakım üniteleri gereksizce dolduruluyor. SGK’nin hastanelere yoğun bakım yatışları için normal yatışlara göre çok daha fazla miktarda ödeme yapması yoğun bakım yataklarının yaklaşık yüzde 20-30’unda uygun olmayan hastaların yatırılmasına yol açıyor. Gerek yoğun bakıma endikasyonsuz yatış, gerekse yoğun bakım ihtiyacı kalmamasına rağmen bazen uzamış hasta yatışları “gerçek yoğun bakım hastası” için yatak bulunamaması sorununa neden olabiliyor.

GELİŞİGÜZEL AÇILAN YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİYLE PROPAGANDA YAPILIYOR

Yoğun bakım üniteleri salt fiziksel altyapıya göre tescilleniyor. Nitelikli yoğun bakım çalışanı ve özellikle yoğun bakım uzmanı bulunup bulunmadığı, sunulan hizmetin kalitesi ve yatan hasta sonuçları bu ünitelerin değerlendirilmesinde parametre olarak kullanılmıyor. Bu durum gerek kamuda gerekse özel hastanelerde gelişigüzel yoğun bakım servislerinin açılmasına yol açıyor.

Kazanç hedefiyle niteliğe bakılmaksızın arttırılmış yoğun bakım yatak sayıları özellikle pandemi döneminin başlangıcında iktidar tarafından siyasi propaganda malzemesi olarak kullanılıyor.

HÜKÜMET SALGINI KONTROL ALTINA ALDIK ALGISI YATARMAYA ÇALIŞTI

4 Nisan 2020 tarihli ve 31089 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan “SGK Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” ile yoğun bakım tedavisinde sadece pandemi süresince pandemi olgularına yönelik tedavilerde Tanıya Dayalı İşlem Puan Listesinde (EK-2/C) pandemi bakım hizmeti paket ücreti belirlendi ve yoğun bakım ücretleri artırıldı. 3. Basamak bir hastanede yoğun bakım ünitesinde yatan Covid-19 tanılı hastanın SGK’ye bir günlük paket fiyat faturası 1902 TL. Bu faturanın bedeli SGK tarafından hastaneye ödeniyordu. (Paket fiyata tanı ve tedavi kapsamında yapılan tüm işlemler dahildir) Ancak SGK’nin özel hastanelere ödediği bu tarife bedelleri 29 Haziran’da yayınlanan tebliğle durduruldu. SGK ise 29 Haziran'da özel sağlık kurumlarının pandemi bakım hizmeti ödemelerini bir duyuru ile iptal etti, böylece salgının kontrol altına alındığını algısı yaratılmaya çalışıldı.

ÖZEL HASTANELER SALGINA MALİYET VE KÂR PENCERESİNDEN BAKIYOR

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Reşat Bahat, konuya ilişkin yaptığı açıklamada: "Vatandaş bundan sonra covid-19'da özel sektörü bir tercih olarak kullanamayacak. Geldiğinde cebinden de ödemeyecek çünkü özel sektör bu fiyatları alamayacak. Sürekli zarar ederek hasta bakamayız. Genellikle acil şartlarda gelir koronavirüs hastaları. Özel sektör bunun için bir ekipman bulunduramayacağı, ilacı karşılayamayacağı için doğal olarak hasta alamayacak. Kamu hastaneleri bakacak." demişti.

Ancak özel hastane sözcüleri böyle dese de SGK 2020 Nisan sağlık istatistikleri sağlık hizmet sunucusu fatura tutarı analiz bilgilerine göre, 2019 ilk 4 ay ile 2020 ilk 4 ay değişim oranına bakıldığında ciroları eksiye düşen özel hastaneler değil devlet ve üniversite hastaneleri olduğu görülüyor.

Özel sağlık sektörü doğası gereği Covid-19 hastalığına “maliyet” ve “kâr” penceresinden bakıyor.

SONBAHARDA KRİZ YÖNETİLEMEZ BİR HAL ALABİLİR

Pandeminin başlangıcından 1 Haziran tarihine kadar kamu-özel hastanelerin büyük çoğunluğu pandemi hastanesine dönüştürüldü, elektif ameliyatlar ertelendi, hastalar zorunlu olmadıkça sağlık kuruluşlarına gitmekten kaçındı Bu dönemde toplam olguların yüzde 60'ı İstanbul’da görülüyordu.

Son zamanlarda Covid-19 hastalığı değişik nedenlerle Türkiye’nin diğer bölgelerinde de giderek yaygınlaştı. İstanbul’a ek olarak Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Konya, Manisa, Ankara, Bursa vs. gibi birçok il de yeni "Wuhan'lar" olarak ortaya çıktı.

Önümüzdeki günlerde ve aylarda okulların açılması, mevsimsel grip dönemi ve havaların soğuması ile birlikte kronik hastalığı olanların da salgından etkilenmesi daha ağır tabloların ortaya çıkması yol açacak. Ayrıca büyük ameliyatlar ve acillere başvuru da göz önüne alındığında ciddi yoğun bakım yatağı ihtiyacının ortaya çıkacağını ön görmek zor değil.

NELER YAPILMALI?

Dr. Ergün Demir ve Dr. Güray Kılıç özel hastanelerin sağlık sisteminin rutin işleyişine verdiği zararı bu şekilde raporlaştırırken bir yandan da öneriler listesi de hazırladı.

1- Nitelikli, kamusal kaynaklı sağlık hizmet sunumuna her zamankinden daha fazla gereksinim duyulacak. Bu olağandışı dönemde hastaları mağdur edecek uygulamalardan acilen vazgeçilmelidir.

2- İhtiyaç duyulan illerde pandemi hastaneleri tekrar faaliyete geçmeli ve özel-kamu-üniversite tüm yoğun bakım servislerinde Sağlık Bakanlığı koordinasyonu ile hizmet sunumu yapılmalıdır.

3- Pandemi süresince ve sonrasında SUT dâhil yaşama geçirilecek bütün uygulamalar, yapılacak değişiklikler, tüm toplumun gereksinim duyduğu sağlık hizmetini, uygun nitelikte ve ücretsiz almasını sağlayacak yönde olmalıdır.

4- Yıllardır hastalardan yüzde 200 ve ötesi ilave ücret alan özel hastanelerin yasaklanmış olmasına rağmen bu salgın döneminde bile vatandaştan ilave ücret talep etmeleri ve salt maliyet/kar odaklı sağlık hizmeti üretmelerini kabul etmek mümkün değildir.

Doktor Demir ve Kılıç’ın raporu “İnsan hayatı ve ülkemizin Covid'le mücadelesi twitter turkuaz tablosuna sığmayacak büyüklükte ve önemdedir” ifadeleriyle bitirildi.

SAĞLIK, 19 Ağustos 2020 05:23

Yorumlar (0)

Kalan karakter : 450
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Osman Kavala için verilen beraat kararı kaldırıldı

Osman Kavala için verilen beraat kararı kaldırıldı

Hrant Dink cinayeti davasında yeni gelişme

Hrant Dink cinayeti davasında yeni gelişme

TTB: Hekimler ve sağlık çalışanları derhal serbest bırakılmalı

TTB: Hekimler ve sağlık çalışanları derhal serbest bırakılmalı

Tokat’ta 10 kişide mutasyona uğramış koronavirüs tespit edildi

Tokat’ta 10 kişide mutasyona uğramış koronavirüs tespit edildi

HSK, Danıştay'a 3 yeni üye seçti

HSK, Danıştay'a 3 yeni üye seçti

Ankara Tabip Odası Başkanı ile çok sayıda sağlıkçı gözaltına alındı

Ankara Tabip Odası Başkanı ile çok sayıda sağlıkçı gözaltına alındı

Kartal Belediyesi’nden balık tezgâhlarına denetim

Kartal Belediyesi’nden balık tezgâhlarına denetim

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İkinci parti aşımız hafta sonuna kadar gelebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İkinci parti aşımız hafta sonuna kadar gelebilir

HSK, hakim ve savcıların FETÖ'den ihraç ve uzaklaştırma kararlarını açıkladı

HSK, hakim ve savcıların FETÖ'den ihraç ve uzaklaştırma kararlarını açıkladı

CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş hakkındaki dava düştü

CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş hakkındaki dava düştü

Canan Kaftancıoğlu hakkında yeni iddianame

Canan Kaftancıoğlu hakkında yeni iddianame

Ekrem İmamoğlu'ndan 'halk ekmek' açıklaması

Ekrem İmamoğlu'ndan 'halk ekmek' açıklaması

Küçükçekmece Tapu Müdürlüğü'nde rüşvet operasyonu: 37 gözaltı

Küçükçekmece Tapu Müdürlüğü'nde rüşvet operasyonu: 37 gözaltı

'Süt banyosu'na istenen ceza belli oldu

'Süt banyosu'na istenen ceza belli oldu

Ziya Selçuk: 15 Şubat'ta sizi okullara çağırmak istiyoruz

Ziya Selçuk: 15 Şubat'ta sizi okullara çağırmak istiyoruz

Sağlık Bakanlığı'ndan su kesintilerine karşı 10 maddelik uyarı

Sağlık Bakanlığı'ndan su kesintilerine karşı 10 maddelik uyarı

MSB, askerlik ve bedelli askerlik yerlerini açıkladı

MSB, askerlik ve bedelli askerlik yerlerini açıkladı

Marmaray'da acil durum ilanı: Yolcular tahliye edildi

Marmaray'da acil durum ilanı: Yolcular tahliye edildi

Adalet Bakanı Gül'den AYM'nin Enis Berberoğlu kararı hakkında açıklama

Adalet Bakanı Gül'den AYM'nin Enis Berberoğlu kararı hakkında açıklama

Emekli sandığı zam farkı bugün yatıyor

Emekli sandığı zam farkı bugün yatıyor

Vakıfbank'tan 40 milyar TL'lik yeni kredi paketi

Vakıfbank'tan 40 milyar TL'lik yeni kredi paketi

Akdeniz'de 4.3 büyüklüğünde deprem

Akdeniz'de 4.3 büyüklüğünde deprem

Selçuk Özdağ soruşturmasında 3 kişi için yakalama kararı

Selçuk Özdağ soruşturmasında 3 kişi için yakalama kararı

Bağdat'taki saldırıyı IŞİD üstlendi

Bağdat'taki saldırıyı IŞİD üstlendi

Avrupa Parlamentosu'nda Selahattin Demirtaş kararı

Avrupa Parlamentosu'nda Selahattin Demirtaş kararı

SPK’dan 15 kişi hakkında suç duyurusu

SPK’dan 15 kişi hakkında suç duyurusu

AB, yeni seyahat kısıtlamaları getirmeye hazırlanıyor

AB, yeni seyahat kısıtlamaları getirmeye hazırlanıyor

Kar yağışı İstanbul'a geri dönüyor

Kar yağışı İstanbul'a geri dönüyor

Türkiye'nin de satın aldığı Sinovac'tan aşı üretimi kararı

Türkiye'nin de satın aldığı Sinovac'tan aşı üretimi kararı

Türkiye’de son 24 saatte 6 bin 289 koronavirüs vakası tespit edildi, 153 kişi daha hayatını kaybetti

Türkiye’de son 24 saatte 6 bin 289 koronavirüs vakası tespit edildi, 153 kişi daha hayatını kaybetti

Bakanlık'tan, 'İBB'nin mobil büfeler ile ekmek satışı yasaklandı' haberlerine ilişkin açıklama

Bakanlık'tan, 'İBB'nin mobil büfeler ile ekmek satışı yasaklandı' haberlerine ilişkin açıklama

DİSK raporu: Yoksul sayısı son 2 yılda yüzde 8.4 arttı

DİSK raporu: Yoksul sayısı son 2 yılda yüzde 8.4 arttı

Alevi köylerinin işaretlendiği haritayla ilgili bir doktora soruşturma

Alevi köylerinin işaretlendiği haritayla ilgili bir doktora soruşturma

Berberoğlu hakkında ikinci hak ihlali kararı sonrası CHP'den açıklama

Berberoğlu hakkında ikinci hak ihlali kararı sonrası CHP'den açıklama

Endonezya'da 7,1 büyüklüğünde deprem

Endonezya'da 7,1 büyüklüğünde deprem

Hindistan'da dünyanın en büyük aşı üreticisinde yangın

Hindistan'da dünyanın en büyük aşı üreticisinde yangın

İSKİ paylaştı: İstanbul'da baraj doluluk oranlarında son durum

İSKİ paylaştı: İstanbul'da baraj doluluk oranlarında son durum

Nar ekşisi izlenimi veren narlı soslar yasaklanacak

Nar ekşisi izlenimi veren narlı soslar yasaklanacak

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Resmi Gazete'de yayımlandı: Belediyelerin vergi gelirlerine ilave kesinti

Resmi Gazete'de yayımlandı: Belediyelerin vergi gelirlerine ilave kesinti