banner16

Cihatçı örgütlerin eylem alanı Afrika’ya kayıyor

İsveç Uppsala Üniversitesi bünyesindeki Uppsala Çatışma Verileri Programı (UCDP), her sene yayınladığı veritabanını güncelleyerek 2019 yılına dair detaylı bir rapor yayımladı. 

24 Haziran 2020
Cihatçı örgütlerin eylem alanı Afrika’ya kayıyor

Çatışma alanlarından elde edilen istatistikleri içeren çalışmada, 2019’da örgütlü şiddet olaylarında toplam 75.600 ölüm kaydedildiği belirtildi. Raporda IŞİD’in son yıllarda Ortadoğu’da aldığı darbelere bağlı olarak çatışma kaynaklı ölümlerin, Suriye’de iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana en düşük seviyeye gerilediği ifade edildi. Ancak araştırmacılar bu sırada IŞID ve El Kaide bağlantılı cihatçı örgütlerin Afrika’ya yöneldiğine dikkat çekiyor.

ÇATIŞMALARDAN EN FAZLA ETKİLENEN 5 ÜLKE

UCDP tarafından 2019’da çatışma taraflarından en az birinin bir devletin hükümeti olduğu devlet merkezli 54 aktif çatışma raporlanırken, hazırlanan çalışmada bu çatışmaların 25’inin Afrika ülkelerini, 15’inin Asya ve 10’unun ise Ortadoğu ülkelerini ilgilendirdiği belirtildi. UCDP verilerine göre 2019'da ülkeler bazında örgütlü şiddet sonucu yaşamını yitiren kişi sayılarına bakıldığında, çatışmalardan en fazla etkilenen beş ülke ise sırasıyla Afganistan, Meksika, Suriye, Nijerya ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti. 

CİHATÇI ÖRGÜTLER AFRİKA'YA YÖNELDİ

UCDP yöneticilerinden Therese Pettersson da yaptığı değerlendirmede IŞİD'in güç kaybının örgütlü şiddet olaylarındaki ölümleri azalttığına dikkat çekerken “Suriye’deki şiddetin azalmasına karşın Afrika’da bir artış gözlemliyoruz. IŞİD ve diğer ulusötesi cihatçı örgütler Afrika’ya yönelirken, aynı zamanda şiddeti de o bölgeye taşıyor” dedi. IŞİD’e ek olarak El Kaide bağlantılı grupların da Afrika’da saldırılarını yoğunlaştırdığını ifade eden Pettersson “Burkina Faso ve Mali gibi ülkelerde sivilleri hedef alan şiddetin giderek arttığını görüyoruz” diyor.

Dünya genelinde yaşanan çatışmalara dair yaklaşık 40 yıllık bir veri toplama geçmişine sahip olan UCDP verilerine bakıldığında IŞİD ve El Kaide gibi ulusötesi cihatçı grupların, son 10 yılda örgütlü şiddet olaylarına dair trendleri şekillendirmede ciddi bir etkisi olduğu görülüyor. UCDP direktörü Magnus Öberg ise konuyla ilgili olarak “Tarihsel bir perspektiften bakıldığında bu grupları farklı kılan şey şiddet uygulama kapasiteleri değil ulusötesi mevcudiyetleri” dedi ve bu grupların dünyanın çeşitli yerlerinden takipçilere sahip olduğunun ve bu takipçilerini kendi örgütlerine üye olarak çekebildiklerinin altını çizdi.

ÇATIŞMA KAYNAKLI ÖLÜMLERİN YÜZDE 40'I AFGANİSTAN'DA

Raporda 2019 yılında hem IŞID hem de El Kaide’nin faaliyet gösterdiği Afganistan’da, 1989’dan bu yana ülkedeki en kanlı yılın yaşandığına dikkat çekiliyor. 2013'ten bu yana örgütlü şiddet olayları neticesinde yaşanan ölümlerin sert bir biçimde tırmanışa geçtiği Afganistan, UCDP verilerine göre geçtiğimiz yıl dünya genelindeki çatışmalar nedeniyle yaşanan tüm ölümlerin %40’ına sahne oldu.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.