BİST
ALTIN
DOLAR
STERLİN
EURO

banner57

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Can acıtı tedbirler uygulamak zorunda kalabiliriz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu. 

25 Kasım 2020
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Can acıtı tedbirler uygulamak zorunda kalabiliriz

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

En geç Nisan ayında kendi geliştirdiğimiz aşıyı uygulama aşamasına getirmeyi planlıyoruz. Kendi geliştirdiğimiz aşıyı da en uygun şartlarda tüm insanlığın hizmetine sunmak düşüncesindeyiz.

Milletimizden sabır ve destek bekliyoruz, temizlik kurallarına riayet edersek diğer tedbirlere gerek kalmaz.

Türkiye olarak meseleye ilk günden itibaren dost kara günde belli olur anlayışı ile yaklaşıyoruz. İnancımıza göre de insan eşref-i mahlukattır, yani yaratılmışların en şereflisidir. İnsana hizmet etmeyen adaleti ve güvenliği sağlamayan bir sistemin başarı şansı yoktur. Dünya genelinde 1.5 milyona doğru giden can kaybını sadece koronavirüsün ölümcül etkisine bağlamak sığ bir yaklaşım olacaktır, bu vahim tablonun oluşmasında küresel sistemin çözüm yerine sorun üreten çarpık yapısının da payı vardır.

Salgın bu çarpıklıkları gözler önüne sermiş hem de tüm insanların aynı gemide olduğunu bir kez daha hatırlatmıştır.

Suriye’den Libya’ya Doğu Akdeniz’den Karabağ’a kadar farklı cephelerde yürüttüğümüz hak ve adalet mücadelesinin önemi ortaya çıkmıştır. Ülkemizin hak ve adalet eksenli attığı adımlar dolayısı ile itibar suikastlerine maruz kalması haksızlıktır. Ülkemizi hedef alan bu çirkin kampanyaların neden yürütüldüğünü biz biliyoruz ancak burada bir hususu ifade etmekte fayda görüyorum. Türkiye olarak bölgemizdeki sorunlarla ilgilenirken, veya krizlere müdahale ederken asla yayılmacı bir anlayışla hareket etmiyoruz. Bizim kimsenin hiçbir ülkenin toprağında egemenliğinde içişlerinde gözümüz yoktur. Biz sadece kendi milli güvenliğimizi sağlamaya ardından da bölgemizin istikrar huzur ve iç barışına katkı sunmaya çalışıyoruz. Bu anlayışla uluslararası toplumun yüzleştiği yeni meydan okumalar karşısında önemli sorumluluklar üstleniyoruz.

Suriye’de hızlı ve hakkaniyetli çözüm sağlayacak her adıma destek vermeye hazırız. Libya hükümetine sağladığımız eğitim ve danışmanlık hizmeti ülkenin daha fazla iç savaşa sürüklenmesini engelledi. Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin provokasyonlarına rağmen Doğu Akdeniz’de daime sabırlı ve soğukkanlı davrandık ama bizim bu davranışımıza rağmen en son sivil gemimize Libya’ya insani ihtiyaçları karşılayacak gemimize saldırı oldu. Bunun uluslararası deniz hukukunda yeri yok ve bu geminin de kaptanı bir Yunan. Gemiye girdikten sonra da oradaki sivil mürettebatı da taciz ettiler bütün bunlar video kayıtlarla tespit edilmiş vaziyette.

Dağlık Karabağ’da 30 yıllık bir adaletsizliğin son bulmasına katkı sunduk. Ülkemizin desteği sayesinde Azerbaycan toprağı olan Karabağ’daki Ermeni işgali sona ermiştir. Daha düne kadar ortalıkta görünmeyen hatta bu meselede açıkça Ermenilere destek veren MİNSK grubu bazı ülkelerin anlaşma ile ilgili dile getirdiklerinin hiçbir anlamı yoktur.

Sayın Putin ile yaptığımız görüşmelerle birlikte özellikle Rusya, Türkiye, Azerbaycan olarak bölgede barışı egemen kılmanın adımlarını atmış oluyoruz.

Ulaşımda gerek demiryolu, gerek karayolu noktasında hem batıdan doğuya öbür taraftan kuzeyden güneye buradaki ulaşım sürecini de halletmek ve böylece de oradaki Azeri kardeşlerimin topraklarına dönmesini kolaylaştıracağız.

Aliyev kardeşimle de görüştüm, dün Kelbecer’e de geçme imkanını da bundan sonraki süreçte Azeri kardeşlerimiz bulmuş olacak. 30 yıllık gecikme ile de olsa bu konuda hak yerini bulmuş Karabağ’da Azerbaycan bayrağı dalgalanmaya başlamıştır.

Ortak sorunlara ortak çözümler getirmek konusundaki eksikliklerini İslam düşmanlığı ve ırkçılık akımlarının önünü açarak perdelemeye çalışanların yaptıkları krizleri daha da derinleştirmektir. Avrupa’nın bu tehlikeli yöntemden bir an önce vazgeçmelerini diliyoruz.

Salgın dönemini en az kayıpla ve en az krizle geride kalması için üzerimize düşeni yapmakta kararlıyız. Kendimiz dostlarımız ve tüm insanlık için en doğrusunu yapmak için mücadele etmeyi sürdüreceğiz.

Milletimizin sağlığı ile birlikte, aşının eğitiminin ve diğer tüm hizmetlerinin de sorumluluğunun üzerimizde olduğu bilinci ile hareket ediyoruz.

Devleti ile iş dünyası ile işçisi ile genci ve yaşlısı ile 83 milyon olarak hep birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Olağan üstü dönemler olağan üstü çabalar gerektirir. Salgının bizi hedeflerimizden uzaklaştırmasına fırsat vermeyeceğiz. Nice badireler gibi bunun da başarı ile üstesinden geleceğiz. Salgının yol açtığı ekonomik sıkıntıları çözmek için ihtiyaç duyulan her tedbiri alıyoruz. Bu çerçevede gerek hükümet olarak gerek meclis grubu olarak üzerimize düşenleri yapmanın gayreti içindeyiz.

Ekonomide yeni bir yatırım ve istihdam seferberliği başlatıyoruz.

Yatırım ikliminin ayrılmaz bir parçası olan hukuk reformlarını da hızlandırıyoruz, geçtiğimiz yıl kamuoyu ile paylaştığımız yargı reformu ile ilgili 3 yargı reformu paketi meclisimiz tarafından kabul edildi. Hazırlıkları süren diğer reformları da paketler halinde meclis gündemine taşıyacağız.

İnsan Hakları Eylem Planı’nı en kısa sürece genişleterek son halini vereceğiz.

Ekonomide küresel gelişmeler ve salgın sebebi ile ortaya çıkan ihtiyaçlara uygun adımlar da gerektikçe atılmaya devam edecektir.

Takip ettiğimiz her konu gibi bu reform ve değişim çalışmalarının merkezinde milletimiz vardır, milletimiz neyi bekliyorsa neye ihtiyaç duyuyorsa AK Parti onu yapmıştır yapmaya devam edecektir.

Türkiye’nin Cumhuriyet tarihindeki en büyük reformu Cumhurbaşkanlığı Sistemine geçiştir. Biz bunu söylerken hala parlamenter sistemi savunanlar var, bu ülke yıllar yılı bu sistemi denemedi mi? Yıllar yılı bu sistemi denerken acaba üçlü dörtlü koalisyonlarla ülkemizin ne hale geldiğini bilmiyor muyuz? Acaba bir adım ileri gidebildik mi? Hayır. Ve sistem şu anda olduğu gibi değiştirildi.

Bir başka ifade ile Cumhur İttifakı Türkiye’nin en geniş tabanlı siyasi dayanışma örgütüdür. İnşallah önümüzdeki hukuki ve ekonomik reform gündemini de yine Cumhur İttifakı olarak hayata geçireceğiz. Bu ittifak asla gizli ve açık pazarlıklar üzerine kurulu değildir. Milletimizin 15 Temmuz gecesi sokaklarda kanı ile kurduğu bu ittifakın tek amacı ülkemizi büyük ve güçlü Türkiye hedefine ulaştırmaktır.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.