BİST
1349
ALTIN
454.294
DOLAR
7.8048
STERLİN
10.4458
EURO
9.3127

banner16

CHP'li Kaya: Kapalı köy okulları açılsın

CHP Ankara milletvekili Yıldırım Kaya: "AKP, TBMM’yi çalıştırmamak için elinden gelen her şeyi yapıyor. 14 Ekim Çarşamba günü, TBMM Genel Kurulunda toplantı yeter sayısı sağlanamadığı için "Pandemi sürecinde eğitim sorunlarının araştırılması" konulu CHP grubunun araştırma önergesi görüşülemedi" dedi. 

15 Ekim 2020
CHP'li Kaya: Kapalı köy okulları açılsın

CHP Ankara milletvekili Yıldırım Kaya'nın hazırladığı "Pandemi sürecinde eğitim sorunlarının araştırılması" konulu önerge şu şekilde: 

Pandemi sürecinde eğitimde fırsat eşitsizliği derinleşerek had safhaya ulaştı. Bilgisayarı, internet bağlantısı ve televizyonu olmayan öğrenciler uzaktan eğitimden faydalanamıyor. Özellikle de kırsal kesimlerde, köylerde ve yoksul semtlerde yaşayan öğrenciler uzaktan eğitimden faydalanamıyorlar.
• Bilgisayarı ve internet bağlantısı olan öğrenciler de EBA’nın altyapı yetersizliğinden dolayı uzaktan eğitimden yeterince yararlanamıyor.
• Milli Eğitim Bakanlığı uzaktan eğitim için güçlü bir EBA alt yapısını kuramadığı gibi,  öğrencilerin bilgisayar, internet ve televizyon ihtiyacını da karşılayamadı.
• Örgün eğitimdeki öğrencilerden 15 milyon 88 bin 592 devlet okullarında öğrenci var. Milli Eğitim Bakanlığının kurduğu EBA’nın kapasitesi ise 1 milyon öğrenciye hizmet verebilecek seviyede. Peki 14 milyon öğrenci ne olacak? Eğitimde fırsat eşitliği anlayışınız bu mu?
• 3 milyon 500 bin öğrencinin tableti yok.  AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 500 bin öğrenciye tablet dağıtacağını açıkladı. Peki 3 milyon öğrenci ne olacak? Böyle sosyal devlet olur mu? Böyle devlet yönetilir mi? Anayasaya aykırı bir durum? Anayasayı, yasaları tanımıyorsunuz! Biliyoruz… “Okuma oranı arttıkça sizi afakanlar basıyor”  ama eğitimde fırsat eşitsizliğini görecek vicdanınız da mı yok?
• 12 Ekim’de tüm ilkokullar, 8 ve 12. sınıflar ile özel gereksinimli çocuklar yüz yüze eğitime başladı, ancak okul müdürlerinden, öğretmenlerden, öğrencilerden ve velilerden gelen bilgiler okulların yüz yüze eğitime uygun hale getirilmediği yönünde.
• Açılacak dediğiniz köy okullarının da kapatılan 20 bin köy okulu olmadığı, pandemiden önce açık olan köy okulları olduğu anlaşıldı. Kapalı olan 20 bin köy okulunun öğrencileri pandemi koşullarında taşımalı eğitime devam etmektedir. Aydınlanmanın ışığı olan eğitim, köylerde yapılmıyor, köylerimizi karanlığa terk ettiniz. Köy okullarını kimi tarikatların kurduğu derneklere kiraladınız, bu derneklerin neler yaptığını da denetlemiyorsunuz.
• Ankara’da bile öğrenciler taşımalı eğitim görüyor. Ankara Çubuk’ta 706 öğrenci, Kahramankazan’da 537 öğrenci, taşımalı eğitim görüyor. Zaman darlığından tamamını sayamıyorum…Diğer il ve ilçelerdeki tabloyu ayrıntılı olarak da kamuoyuyla paylaşacağım.
•  Türkiye genelinde toplam 727 bin 347 derslik vardır.
-Bu dersliklerin 588 bini devlet okullarına aittir.
-Devlet okullarındaki dersliklerdeki ortalama öğrenci sayısı 26’dır.
-Bu sayı Bilim Kurulunun pandemi sürecinde yüz yüze eğitim için açıkladığı 15 öğrenci ortalamasının çok üstündedir.
-Pandemi koşullarında ikili eğitim yapıldığında bile 200 binin üzerinde dersliğe ihtiyaç var. Ama siz tek bir derslik dahi yapmadınız.
• Derslik ihtiyacının bir bölümünü karşılamak için kapatılan 20 bin köy okulunun yeniden açılması gerekmektedir. Böylece 60 ile 100 bin aralığında derslik ihtiyacı karşılanmış olacaktır.  
• Yüz yüze eğitimin tam olarak başlamasıyla öğretmen açığı da artacaktır.
-Köy okullarının açılmasıyla en az 40 bin öğretmen atanmalıdır
-54 bin 66 okulumuz var her birine bir teknoloji, bir de pandemi koşullarını takip edecek öğretmen ataması yapılmalıdır.
• Sayıştay’ın 2019 raporuna göre sadece 10 şehrimizde 138 bin öğretmen açığı var. Öğretmen açığının nasıl bir boyuta ulaştığını artık siz hesaplayın…
-600 bin öğretmen atama bekliyor…
-Pandemi koşullarında acil olarak 250 bin öğretmen ataması yapılmalıdır…
• Dağ gibi duran öğretmen sorunları ivedilikle çözülmelidir
-360 engelli öğretmenin ataması yapılmalı
-Sözleşmeli ve ücretli öğretmenleri kadroya alarak mağduriyeti kaldırılmalı
-Halk Eğitindeki kursiyerlerin mağduriyetini giderilmeli
-Öğretmenlik meslek kanun teklifimizi Meclis’e getirin, hep birlikte yasalaştıralım.
-Tüm partilerin söz verdiği öğretmenlere 3600 ek göstergeyi verelim.
-2019 KPSS sistem değişikliği mağduru öğretmenlerimizin haklarını verelim.
• Okulların temizlik personeli ihtiyacını ivedilikle karşılayın.
• Türkiye uzaktan eğitim dramı yaşıyor
-Konya’da bir öğretmen çiftin canlı ders verdiği sırada bebekleri balkondan düşerek hayatını kaybetti.
-Kahramanmaraş’ta 50 yaşındaki edebiyat öğretmeni Aziz Serin öğrencilerinin internete girmesi için çıktığı tepede kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti
-İstanbul'un Esenyurt’ta 8 yaşındaki Çınar Mert, EBA’ya girmek için çıktığı çatıdan düşerek hayatını kaybetti.
-Hakkari Yüksekova da bir köyde öğrenci, öğretmen ve veliler 3 km yol yürüyüp tepelere tırmanarak ders yapmaya çalışıyor...

Gördüğünüz gibi eğitimde sorunlar saymakla bitmiyor. İvedilikle yapılması gerekenler:  
• Milli Eğitim Bakanlığına en az 15 milyar ek bütçe verilmedikçe uzaktan ve yüz yüze eğitim koşullarının hazırlanamayacağı gerçeği de ortada durmaktadır. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığına ivedilikle ek bütçe verilmelidir.
• 2002 yılında AKP iktidara geldiğinde eğitim yatırımlarına ayrılan pay 17,18 iken, 2020’de yüzde 4,65’e düştü. 2021 yılında eğitim yatırımlarına ayrılan pay AKP’nin iktidara geldiği tarihteki seviyeye çekilerek en az 17,18 olmalıdır.
• Eğitim ihmale gelmez herkesin elini taşın altına koyması gerek. Tüm imkanlarımızı eğitim için ortaya koymalıyız.
• Pandemi sürecinde eğitim sorunlarını yakından incelemek için bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulmalıdır.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner50