banner16

'Çiftçi emeklilerine de 5 bin lira ikramiye ödensin'

TZOB Başkanı Bayraktar, çalışmayan emeklilere verilecek 5 bin lira ikramiyeden emekli çiftçilerin yararlanamayacağına dikkat çekerek, çiftçilerin bundan mahkum edilmemesini istedi. 

09 Kasım 2023
'Çiftçi emeklilerine de 5 bin lira ikramiye ödensin'

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, emekli olan çiftçilerin de emeklilere yapılacak olan bir defaya mahsus 5 bin liralık ikramiyeden yararlanamayacağını belirterek, “Tarım sektöründe çalışanların büyük bir çoğunluğu emeklidir. Emekli olan çiftçilerimiz genel olarak en düşük emekli maaşıyla ayakta durmaya çalışırken, aynı zamanda arazilerini ekip, işleterek, ek kazanç sağlamaya çalışıyor. Emekli çiftçilerimiz 5 bin lira ikramiyeden mahrum edilmemelidir” dedi.

TZOB Başkanı Bayraktar, çalışmayan emeklilere verilecek 5 bin lira ikramiyeden emekli çiftçilerin yararlanamayacağına dikkat çekerek, çiftçilerin bundan mahkum edilmemesini istedi. Bayraktar, konuya ilişkin bugün yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle, emeklilerimizi enflasyondan korumak için çıkarılan 7464 sayılı Kanun ile emekli olanlara bir defaya mahsus 5 bin lira ödeme yapılmasına karar verildi. Ancak bu düzenlemeden emekli olan çiftçilerimiz yararlanamıyor. Ülkemizde tarım sektöründe çalışan çiftçilerimizin yaş ortalaması 58’dir. Tarım sektöründe çalışanların büyük bir çoğunluğu emeklidir. Emekli çiftçilerimiz 5 bin lira ikramiyeden mahrum edilmemelidir. Tarım BAĞ-KUR ve diğer meslek gruplarından emekli olan çiftçilerimiz emekli olunca tarımsal arazisini ve hayvanını satmıyor. Emekli olan çiftçilerimiz genel olarak en düşük emekli maaşıyla ayakta durmaya çalışırken, aynı zamanda arazilerini ekip, işleterek, ek kazanç sağlamaya çalışıyor. Çiftçilerimiz 7464 Sayılı Kanun’la verilecek olan 5 bin lirayı almayı bekliyor.

“ÇİFTÇİLERİMİZ, TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜÇTE BİRİ ORANINDA GELİR ELDE EDİYOR”

2022 yılı itibarıyla tarımın Gayri Safi Yurt İçi Hasıla içerisindeki payı yüzde 6 buçuktur. Yine 2022 yılında 4,6 milyon kişiye istihdam sağlayan tarım sektörü, 29,8 milyar dolar ihracat yaparak, 6,6 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi. Ayrıca tarım sektörü, 306,3 milyar lira bitkisel üretim, 108,6 milyar lira hayvansal üretim değerine ulaştı. Bu olumlu göstergelere rağmen tarım sektörünün emektarları olan çiftçilerimiz, Türkiye ortalamasının üçte biri oranında kişi başı gelir elde ediyor.

“5 BİN LİRALIK ÖDEME, ÇOĞU ÇİFTÇİMİZİN ALDIĞI DESTEKTEN FAZLADIR”

Tarım ve gıdanın gittikçe stratejik önemini artırdığı günümüzde ve gelecekte çiftçilerimizin üretimden vazgeçmemesi için gelirinin artırılması ve desteklenmesi gerekiyor. Bu amaçla emekli olmasına rağmen üretimle ülkemize katkı sağlayan çiftçilerimizin beklentileri karşılanmalıdır. 7464 Sayılı Kanunla çalışmayan emeklilere verilecek 5 bin liralık ödeme, çoğu çiftçimizin aldığı destekten fazladır. Emekli çiftçilerimiz başta olmak üzere tüm çalışan emeklilere 5 bin lira ödeme yapılmalıdır.”

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.