banner16

Göğüs estetiği ameliyatı

Estetik cerrahları tarafından en çok gerçekleştirilen estetik operasyonudur; göğüs büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme şeklinde üç farklı aşamada uygulanır. 

14 Mart 2023
Göğüs estetiği ameliyatı

Meme estetiği, bireylerin kendileri için ideal göğüs yapısına sahip olmaları için gerçekleştirilir. Estetik cerrahları tarafından en çok gerçekleştirilen estetik operasyonudur; göğüs büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme şeklinde üç farklı aşamada uygulanır.

Hangi Durumlarda Gerçekleştirilir?

Meme hacmini artırmaya yönelik gerçekleştirilen operasyon; kilo kaybı, hamilelik, emzirme süreçlerinde hacim kaybetme, memelerde asimetri, sarkma durumlarında gerçekleştirilir.

Kimler Geçirebilir?

18 yaşını doldurmuş, memeleri çeşitli sebeplerden vücuda oranla küçük bireyler göğüs büyütme operasyonu geçirebilir.

Ameliyat Süreci

Memenin hemen altında 4-4.5 santimetrelik kesi açılır; uzman eşliğinde bireye uygun olarak seçilen implantlar bu kesilerden; kas üzerine yerleştirilir. Operasyon bitiminde işlem uygulanan dokular uyuşturularak ağrı asgariye indirilir.

Ameliyat Sonrası

İyileşme 48-72 saatlik dinlenme olarak tanımlanır. Birkaç gün, günlük aktiviteler minimuma indirilmeli; 3. gün sonrasında deride çatlağı önlemek adına uzmanın önerdiği krem kullanılmalı, 1 ay uzman tarafından verilen medikal sütyen takılmalıdır. 3. aya kadar sertleşen memeler 6. ay yumuşamaya başlar. İlk 6 ay zorunlu değilse diş tedavisi görülmemelidir. Göğüs büyütme ardından şekillenme maksimum 3 ayda tamamlanır.

Meme Küçültme Ameliyatı

Kimler Geçirebilir?

Memedeki dokuların cerrahi operasyonla çıkarılması işlemi anlamına gelen meme küçültme estetik amaçlı uygulanabildiği gibi; kronik bel, omuz, boyun ağrısı, meme dokusu altında iltihaplanma veya döküntü, fiziksel aktivite kısıtlanması, meme hacmine bağlı göğüs bölgesinde ağrısı olanlara da uygulanabilir.

Bazı Memeler Neden Büyük Olur?

Büyük memede en büyük faktör genellikle genetiktir. Bunun yanında; hamilelik, fazla kilo artışı, ilaçlı tedaviler, hormonlar, hastalıklar gibi sebepler de etkili olabilir.

Ameliyat Öncesi

Öncelikle bireyin tıbbi geçmişi incelenir; ayrıntılı muayene ardından bireyin meme hacim ve şekline yönelik beklentisi netleştirilir. Ameliyattan belli bir süre önce, kullanılan kan sulandırıcı özellikteki ilaçlar kesilir veya doktor tarafından alternatif ilaçlar verilir. Özellikle meme kanseri gibi sorunların değerlendirilmesi adına mamografi gerekebilir.

Ameliyat Süreci

Lokal veya genel anestezi kullanılarak gerçekleştirilen ameliyatta yağ, bağ, salgı, cilt dokusunun bazı kısımları çıkarılır. Gelecekte iz bırakmaması adına kesiler fazla görülemeyecek şekilde meme altından açılır. Fazla yağ doku bazen liposuction yöntemiyle de alınabilmektedir. Ortalama 2.5-4 saat sürer.

Ameliyat Sonrası

Büyük memelerin sebep olduğu bölgesel ağrılar ameliyat ardından kesilir. 4 saatten sonra sıvı; 6 saatten sonra katı gıda alımına başlanabilir. Ameliyat sonrası verilen sporcu sütyeni ilk 3 hafta boyunca giyilir. Meme küçültme sonrası iyileşme süreci tamamlanana kadar ağır aktivite, fazla hareket, araba kullanma gibi işlerden sakınılmalıdır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Kimler Geçirebilir?

Göğüs bölgesinde deformasyonlar sonucu gerçekleşen sarkmalara meme dikleştirme ameliyatı yöneliktir. 18 yaşından büyük olan, memeleri sarkan, asimetrik problemler yaşayan bireyler geçirebilir.

Memeler Neden Sarkar?

Emzirme, yaşlılık, fazla kilo, memeleri destekleyen bağların gevşemesi gibi çeşitli sebeplerden dolayı memelerde sarkma gözlemlenebilir.

Ameliyat Öncesi

Ameliyat birey özelinde planlanır; mamografi gerekebilir. Yeme-içme, sigara kullanımı, belirli vitamin-ilaçların kesilmesine yönelik bilgilendirmeler birey özelinde uzman tarafından verilmektedir.

Ameliyat Süreci ve Teknikleri

İki farklı teknikle yapılan ameliyat, küçük memelerde implant yerleştirme, büyük memelerdeyse fazla dokuyu alma şeklindedir. Genel anesteziyle gerçekleştirilir; amaç meme başlarını planlanan bölgeye taşımaktır. Genellikle 2 saat süren ameliyat sonrasında bireyin sağlığı yerindeyse aynı gün taburcu edilebilir.

Ameliyat Sonrası

Meme dikleştirme ameliyatı ardından şişlik normaldir. İlk 3 saatte birey gıda alımına başlayıp ayaklanabilir. Aksi söylenmediği takdirde 2. gün duş alınabilir, ilk 3 hafta spor aktivitelerinden uzak durulmalıdır. Memeler son halini 3 ay sonunda alır; tam iyileşme gösterilmeden kol ve göğüsleri çalıştıran hareketler yapılmamalıdır. 1 sene ardından mamografi ile meme dokusu kontrolü yapılır.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.