banner16

Yüzde 34 kariyer için saç ektiriyor

Dünya çapında 70 ülkede 1.000 üyesi bulunan Uluslararası Saç Restorasyon Cerrahisi Derneği (2022) tarafından yapılan anketin sonuçları yayınlandı. Ankete göre dünya çapında insanların %34,7'si kariyer nedenleriyle saç ekimi yaptırıyor. %37'si sosyal yaşamlarını iyileştirmek için saç ekimini tercih ediyor. Saç ekimi yaptıran hastaların %87,3'ü ise erkek. 

16 Ocak 2023
Yüzde 34 kariyer için saç ektiriyor

Dünyada Sağlık Turizmine katılan kişi sayısının günümüzde 10 milyon kişi olduğu, bu hizmetlerden sağlanan gelirin ise yaklaşık olarak 100 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. 2019 yılında dünya çapında 700 bin’den fazla saç ekimi uygulamasının yapıldığı, 2022 yılında ise hasta sayısının %7 artarak 2 milyonu aştığı düşünülüyor. 

“EN BÜYÜK PAY TÜRKİYE’NİN”

2018 verilerine göre, küresel pazarda yaklaşık 5 milyar dolarlık bir hacme sahip olan saç ekim tedavisinde, günümüzde en büyük payı Türkiye’nin aldığını ifade eden Saç Ekim Uzmanı Fatma Dursun, “Türkiye’de sağlık kurumlarının uluslararası akreditasyona sahip olması tercih noktasında önemli bir etken ve sağlık hizmetlerinde maliyet avantajı var. Turistik olanakların yeterli düzeyde olması sebebiyle sağlık amaçlı turizm ile diğer turizm türleri birleşebiliyor. Yüksek sağlık hizmetleri kalitesine sahibiz. Sağlık teknolojilerinde güncel yaklaşımlar, hizmetler sunuluyor ve dört mevsim turizmin olması büyük avantaj sağlıyor” diye konuştu.  

“TÜRKİYE’NİN SAĞLIK TURİZMİ HİZMETLERİ YILLAR İTİBARİYLE ARTIŞ GÖSTERİYOR”

Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş. (USHAŞ) 2022 yılı verilerini paylaşan Fatma Dursun, “Türkiye’nin Sağlık Turizmi hizmetleri yıllar itibariyle artış gösteriyor. Ülkemize gelen turistlerin genel ortalama harcamalarına bakıldığında 2021 verilerine göre 642 bin 444 kişinin sağlık hizmeti aldığı ve 1 milyar 48 milyon 549 bin dolar elde ettiği görülüyor. 2022’nin ilk çeyreğinde elde edilen gelir 332 milyon 212 bin dolar iken, 2022’nin ikinci çeyreğinde 436 milyon 212 bin dolar gelir Sağlık Turizminden elde edilmiş durumda” dedi.  

“TEKNİSYENLER DE YETENEKLİ”

İstanbul’un saç ekiminde elde ettiği ün sebebiyle “Turkish Hairlines” takma adıyla anılır hale geldiğini belirten Saç Ekim Uzmanı Fatma Dursun, “İstanbul’da saç ekim tedavisi yaklaşık olarak 1 Milyar dolarlık bir endüstri haline gelmiş durumda. İzmir, Ankara, Bursa gibi diğer illerde de bu hizmetler verilmesine karşın İstanbul özellikle saç ekim tedavisinin ana merkezi olarak kabul ediliyor. Günümüzde on binlerce hasta farklı ülkelerden İstanbul’u ziyaret edip saç nakli gerçekleştiriyor. Fiyatların diğer ülkelere göre uygun olması ve doktorların yanısıra teknisyenlerin de oldukça yetenekli olması bu başarının arkasındaki nedenler arasında” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.