banner16

Mithat Sancar: Altılı Masa adaylar açıklandıktan sonra 'müzakere yönetelim' derse 'hayır' demeyiz

"Adayımızı ilan ettikten sonra seçimlerin doğasında olan açık diyalog ve müzakere yöntemi geçerli olabilir. Daha da açık konuşayım, biz adayımızı çıkardıktan sonra, Altılı Masa adayını çıkardıktan sonra gelin konuşalım açık müzakere yönetelim derse biz hayır demeyiz." 

09 Ocak 2023
Mithat Sancar:  Altılı Masa adaylar açıklandıktan sonra 'müzakere yönetelim' derse 'hayır' demeyiz

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın gündem olan "HDP ittifaklarıyla birlikte aday çıkaracak" açıklamasının ardından seçime ve gündemdeki konulara ilişkin gazeteci Zeynel Lüle'nin sorularını yanıtladı. Sancar, "Altılı Masa adaylar açıklandıktan sonra 'gelin konuşalım, açık müzakere yönetelim' derse biz 'hayır' demeyiz" açıklamasını yaptı. 

Sancar'ın açıklamalarından satır başları şöyle: 

İktidar bu kayyum sistemini ülkenin genel rejimi haline getirecek. Bize karşı yürütülen Kobani davası kumpas davasıdır. Yargı tarihinde örneğine rastlanmayacak kadar..

"Biz bu iktidarı göndermek istiyoruz. Bununla da yetinmek istemiyoruz, bu düzeni değiştirmek için elimizden geleni yapacağız.

Şu an acil ihtiyaç son 10 yılda iyice felaketlere boğmuş olan bu iktidarı seçimle göndermek. Bu hedefse buna giden yolu da oturup konuşarak yapmak gerekiyor. Onu göndereceksiniz ülke boşlukta kalmayacak ki. Gelen yönetim farklı olmayacaksa değişen ne olacak? İki yıl sonra aynı yere geleceksek, yazıktır. 

Yapıcı bir rol üstlenip demokrasi için üzerimize düşeni yapmak istiyoruz.

Aday açıklaması: Müzakereye açığız 

"

Seçimlere giderken "HDP adayını çıkararak yanlış yapıyor" diyenler; biz müzakereye açığız. HDP'den ne yapılması isteniyor? Seçimlere kadar müzakerelere açığız yeni formüller bulunabilir. 

Biz sessiz kalsak bile muhalefet seçmeni sandığa gitmeye ikna edebilir mi? Biz bu iktidardan kurtulmanın garanti yolunu söylüyoruz.

Bir ziyaretle bu kadar bedel varken biz her şey süt liman olacak bir parti miyiz? Biz kendimize güveniyoruz. Halka verdiğimiz taahhütlere bağlıyız.

Adayı şantaj ve tehdit olarak çıkarıyor değiliz. Halka verdiğimiz sözlerin icabını yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu ülkede aydınlığa doğru giderken herkesin sorumluluk alması gerekiyor. Bir hedefimiz var bundan vazgeçmiyoruz. Politikamızı şeffaf yapıyoruz.  O nedenle adayımızı çıkaracağız, iddiaları bir aday çıkaracağız. İkinci tura kalacak bir aday çıkaracağız. Demokrasi güçlerinin iki blok arasında kalmış ama ikisini de içine sindiremeyenler için bir aday çıkarıyoruz. 

(Aday ismi) İsim bizim öncelikli gündemimiz değildir, öncelikli gündemimiz yöntem ve içeriktir.

HDP'ye hazine blokesi kararı 

Bir defa bu talep yani Hazine yardımının yatırılacağı hesaplara bloke konulması talebi 13 Aralık’ta mahkemeye iletilmiş fakat bizim bilgimiz yok. Daha önce iki kere talep etmişti savcı. Bütün bunlar reddedilmişti.

Şimdi arada ne oldu da mahkeme talebi kabul etti. Birincisi Anayasa Mahkemesi’nin böyle bir karar verme yetkisi yok Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın böyle bir talepte bulunma hakkı yok. Kanuna dayanmayan bir talep mevzuata dayanağı olmayan bir talepte bulunuyor. Fakat kanunların hangi hükmüne dayandığını belirtmiyor ve gerekçe yazmıyor.

Biz 3 Ocak’ta bu gelişmeleri öğrendikten sonra Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunduk.

Hazine yardımının kesilmesi kararı hangi oy çokluğu oranıyla veriliyor 3’te 2. Yani 15 üyeden 10’unun kararıyla veriliyor. Fakat bu karar 8’e 7 oy oranı kararıyla veriliyor. Anayasa daha nasıl açık ihlal edilsin.

Bariz bir seçim sürecine müdahale ve siyaseti dizayn etme operasyonudur. Anayasa Mahkemesi’nde bu karar evet diyenler de ne yazık ki bu operasyona alet olmuştur. Anayasa Mahkemesi Başkanının da karşı oy yazısı var.

Böyle bir operasyona sessiz kalmak anlaşılır gibi değil. 

Partimiz kapatılsa bile biz seçimlere gücümüzü yansıtacak yolları buluruz. 

Başörtüsü teklifi 

Özgürlükçü laikliği savunuyoruz. Bu konuda yasağın doğru olmadığını hep söylüyoruz. Bunun anayasa değişikliği şeklinde gündeme getirilmesini samimi bulmuyoruz. İktidarın bu konuları fay hattı olarak kullanacağından bu imkanları ona sunmuyoruz. Özgürlükler ile ilgili tartışmaların temel şartı eşitlik olsa... Bu özellik yok şu an. Altılı Masa ile iktidar arasında devam edecek bu görüşmeler belli ki. 

Seçim tarihi 

Seçimin hemen yapılmasını da isteriz. Kendimize güven konusunda bir eksiğimiz yok.

Yeni bir çözüm süreci mümkün mü?

Bu iktidarın bunu yapacak durumu yok. Tam tersi anlayışla hareket ediyor. AKP HDP ile yakınlaşacak mı? Her seçim öncesinde aynı şey söylendi, her seçimde HDP'nin kararlı tavrı görüldü. Hep aynı dedikodular, hep aynı halüsinasyonlar. İnsaf... Bedel ödemiş bir parti.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner50