TÜKD Başkanı Prof. Dr. Nazan Moroğlu'na Anlamlı Ödül
Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Başkanı Prof. Dr. Nazan Moroğlu, kadın hakları alanında başarılı projeler yürüten üniversiteli kadınlara verilen Hindistan Chitra Ghosh ödülüne layık görüldü.
Güncelleme: 21.08.2013 13:23
Moroğlu'na ödül, Türkiye çapında yürütülen "Kadınların Hukuk Okur-Yazarlığı Projesi" sebebiyle verildi. 
Moroğlu ödülünü, Uluslararası Üniversiteli Kadınlar Federasyonu'nun (IFUW) 16 Ağustos'tan bu yana Kadir Has Üniversitesi'nde devam eden 31'inci Genel Kurulu için Türkiye'de bulunan IFUW eski Başkanları'ndan, ödüle de adını veren Hintli kadın hakları savunucusu Chitra Ghosh'dan aldı. Ödül her üç yılda bir IFUW Genel Kurulu'nda takdim ediliyor. 
 
Prof. Dr. Nazan Moroğlu kimdir ? 
 
1947 yılında İstanbul’da doğan Moroğlu, Alman Lisesi ve İstanbul Üniversitesi (İ.Ü.) Hukuk Fakültesini bitirdi. İ.Ü.’de Kadın Hukuku alanında master yaptı ve İ. Ü. Kadın Araştırmaları Ana bilim Dalında öğretim görevlisi oldu. Moroğlu, Yönetim Kurulu Üyesi olduğu İ.Ü. Hukuk Fakültesi Eğitim Vakfı ve (ALKEV) Alman Liseliler Kültür ve Eğitim Vakfı kurucuları arasında yer aldı.

ALKEV Ana Okulu ve İlköğretim Okulu Kurucu Temsilciliğinde bulundu. Eşi Prof. Moroğlu ile birlikte “Kadriye Moroğlu Lisesi”ni yaptırıp Milli Eğitim Bakanlığı'na bağışlamıştır. TÜBAKKOM (Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu) kurucu başkanıdır; 2004 - 2006 döneminde İstanbul Barosu Yönetim Kuruluna seçildi. Halen Türkiye Barolar Birliği delegesidir. Avrupa Birliği Kadın Hukukçular Derneği (EWLA) kurucu üyesi ve Avrupa Kadın Lobisi üyesidir.

2003 yılından beri İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Başkanlığını yürütmektedir. 2010-2012 döneminde, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Genel Başkanlığına seçildi. “Aile İçi Şiddete Son” kampanyası Hürriyet- İstanbul Valiliği ortak projesinde hukuk danışmanıdır.

Türkiye’nin ilk Kadın Hukuku uzmanı olarak, Yeditepe Ü. Hukuk Fakültesinde 2004 yılından beri “Kadının İnsan Hakları Hukuku” dersini vermektedir.

Kırsal kesim kadınlarına yönelik “yasal haklar” ve “bilinçli yurttaş”  çalışmalarını, halka açık Hukuk Okur Yazarlığı programını sürdürmektedir.

Beşiktaş Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesidir. TÜSAİD Kadın Erkek Eşitliği ile Eğitim Çalışma Grupları üyesidir. AGİT, Avrupa Konseyi Kadın Erkek Eşitliği Komitesi, HABİTAT, Avrasya Kadınlar İşbirliği Toplantılarında Türkiye resmi delegasyonunda bulundu.

 

 
 
 
    Ad Soyad
    Mesajınız
 
 
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır...

Tüm hakları saklıdır © 2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.