Suriye ‘de Savaş Suçu – İnsanlık Suçu

Güncelleme: 14.05.2013 15:50

Doğan Bermek

Bir yandan Suriye sorunları, REYHANLI  patlamaları ile ülkemizi kavururken, öte yandan Türkiye’nin de el altından hatta bazen de açıkça desteklediği ÖSO ‘dan  (ÖZGÜR SURYE ORDUSU)  bir militanın öldürdüğü bir Alevi’nin göğsünü bıçakla yarıp çıkardığı kalbi ısırmasını medyaya yansıtan bir video dünyayı kavuruyor.  Dün Hürriyet gazetesi ve Habercem’de de kısa süreler için yayınlanan bu korkunç videoda  bir ÖSO  militanı  öldürdüğü bir Alevi gencinin göğsünü bıçakla yarıp, kalbini çıkararak ısırıyordu. Mide bulandıran, iğrenç ve her türlü insanlık duygusundan böylesine yoksun bu  videoyu  daha uzun süre yayınlamayı basınımızın da içi kaldırmadı ki,  kısa bir süre yayında kaldı ve kaldırıldı.

Ancak bizde kısa süre ile de yayınlanmış olsa, bu vahşet, bu barbarlık dünyada bizdekinden çok daha geniş yankılar yaptı. Bugün BBC yayınlarında,  videoda bir insan kalbini ısıracak kadar insanlığını yitirmiş  ABU SAKKAR adlı bu vahşinin Suriye’de savaşan bağımsız ÖMER AL - FARUK adlı bir çetenin komutanı olduğunu, dünyanın midesini bulandıran bu korkunç video kaydından daha önce de,  Lübnan’da Şii bölgesine bombalar ve roketler atarken,  öldürdükleri  Lübnanlıların cesetleri üzerinde pozlar vererek  medya önüne çıkmış bir insanlık suçlusu olduğu açıklığa kavuşturuldu. Türkiye ile Suriye arasında da sık sık geliş gidiş yaptığı belirlenen bu insanlık dışı vahşinin yaptığı o korkunç iş, bu tam anlamı ile insanlık suçu davranış, Suriye’de nasıl bir insanlık dışı ortamın var olduğunu tüm dünyaya çok net bir biçimde gösteriyor.  Videosunun  devamında  “Alevilerin hepsi böyle olacak!”  gibi mesajlar da veren ABU SAKKAR,  artık dünyanın tespit ve tescil ettiği bir savaş suçlusudur.

Bizde  henüz  çok tepki almasa da, İNSAN HAKLARI GÖZLEMCİLERİ örgütünden  PETER BOUCKEART ‘ın REUTERS’e dün yaptığı açıklama aynen şöyle:  “Düşman cesetlerinin parçalanması  bir SAVAŞ SUÇU’dur. Ama bundan daha da korkunç  olanı bu vahşete mezhepsel bir anlam verilmesi ve bir siyasi  söyleme dönüştürülmesidir.”.

Öte yandan çok daha önemli bir açıklama da bugün BBC yayınlarında  yer aldı, o da şöyle. İnsan Hakları Örgütleri diyor ki:  “Savaş suçlarının  affedilmeyen suçlardandır  ve  savaş suçu işleyenler hangi taraftan olursa olsun  günü geldiğinde cezalarını alacaklardır.”

Bu vahşet insanlık tarihinde bir kez daha görülmüştür. O da 625 yılında UHUD savaşında şehit edilen peygamberimiz Hz. Muhammed’in amcası  Hz. HAMZA’nın ciğerinin çıkartılıp yenmesidir.  KERBELA katliamının sorumlusu  YEZİD’in büyükannesi, Muaviye’nin annesi    “HİND bin UTBE”   UHUD savaşından önce, Habeşli kölesi VAHŞİ’yi  “HAMZA’yı öldürürsen seni azad edeceğim!”    diyerek  görevlendirir. Savaşın bir anında  VAHŞİ, Hz. HAMZA’yı mızrakla şehit eder. Buna çok sevinen HİND  ise,  Hz.HAMZA’nın  göğsünü yarıp ciğerini çıkartarak savaşa katılanların gözleri önünde yer.  İnsanlık ve İslam tarihine siyah harflerle yazılmış böyle bir olayın aradan 1400 yıl geçtikten sonra,  SURİYE’de yeniden yaşanması  bir insanlık ayıbıdır ve bu korkunç olay da aynı karanlık harfler ile hem İSLAM, hem de  İNSANLIK tarihine yazılacaktır.  

Daha da korkunç olan ve Alevi-Sünni, inanan – inanmayan sağduyu sahibi  her  vatandaşımızı fazlası ile rahatsız eden bir başka gerçek ise,  bu vahşi ABU SAKKAR adlı kişinin Türkiye’ye sık sık gelip gidiyor olmasıdır. Güvenlik kurumlarımız, yetkililerimiz bu konuyu acilen araştırmalı ve gerçekleri araştırmalıdır.

REYHANLI’da canlarını kaybeden masum insanlarımıza  Allah’tan tekrar rahmet diliyor,  yakınlarına ve tüm halkımıza tekrar sabır diliyoruz.

Hükümeti, kamu görevlilerini ve uluslar arası örgütleri de, ABU SAKKAR adlı bu vahşi  kişinin bir an önce  SAVAŞ SUÇLARI mahkemesine çıkartılması  için gerekenleri yapmaya davet ediyoruz. 

 
 
 
    Ad Soyad
    Mesajınız
 
  Bu habere 3 yorum yapılmıştır
alevi olmak - 15.05.2013 06:44:47
Bizi öldürmeseler ölmeyecekmiydik, dünlerde yaktınız, hep linç ettiniz ancak biz aleviler ne yakabiliriz nede linç edebiliriz, bir kişiyi linç eden biri olursada bilsinki onun kanında bir bozukluk var o kesinlikle alevi olamaz, olsa olsa yahudi olurlar, çünkü yahudiler alman zülmünden ve vahşetinden kurtuldular ancak bu gün aynı vahşetin daha büyüğünü filistinlilere yapmaktadırlar, ben bir alevi olarak şunu söyleyelim biz aleviler,sunniler ve şafiler ne kadar basit kandırılıyoruz değillmi, amrika artık evinde oturup bizi birbirimize bırakıp keyfine bakıyor, bizlerde birbirimizi yiyoruz,
avrupali alevi genclik - 15.05.2013 00:14:40
deyerli canlar bu adamin yani ebu sakarla tayip erdogain ne farki var ne farki var davut ogluyle ebu sakarin oda alevi dusmani bunlarda alevi dusmani iyi bakin iki senedir disarda parli asker yani parali pic getirip suriyeye gönderen eline sihlah veren kim gidin suriyelileri öldurun kim söyliyor amarikan israil katar sudi pici ve musliman erdogan iste turk halki halen uyuyor yazik bu ulkeye yazik muslimanliga ey muslimanim diyenler kurana inannanlar allah bunu nasil kabul eder hecmi dusunmiyorsunuz biri gelse senin evine sana def ol burda get burasi banim olacak dese siz kabul edermisiniz
Hüseyin Aldoğan - 14.05.2013 19:40:47
Bu vahşetin ekranlarda gösterildiği kadariyle kalmaması gerekir. Alevi Sivil Toplum Örgütleri,aydınlar,duyarlı insanlar bu konuda üstlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeleri gerekir.
Tüm hakları saklıdır © 2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.