Soylu: Alevi kardeşlerimize sözümüz var

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Cem TV'de Gülseren Yıldırım Bakır’ın konuğu oldu. Soylu yeni parlamento sistemi, Ak Parti’nin parlamentoda çoğunluğu kaybetmesi durumunda olası tıkanıklık, cemevlerine hukuki statü ve AİHM kararlarını, OHAL’in 24 haziran seçimleri sonrası kalkabilme ihtimalini değerlendirdi.

14-06-2018


Parlamentoda Ak Parti’nin çoğunluğunu kaybetmesi durumu nasıl bir tıkanıklık yaratır?

 “Bu sistem iktidar partisi azınlık oy alsa dahi yürüyebilir. Şöyle bir nokta var sistemde hükümet kanadı yürür.  Sadece hükümet kanadı mevcut kurallar ve mevcut kanunlarla iş yapan bir kanattır. Mesele şu biz çok iyi bir noktaya geldik 21. Asra sıçramayla başladık 3 bin dolardan 11 bin dolara geldik. 99’da deprem oldu biz ceset torbaları bulamadık. Gecelik yüzde 8 bin faizlerle geldik. Bütün bunların hepsini yaşadık şimdi yürütme mekanizması bunları yapabilir o dönemlerden ayrı, yürütme mekanizması var olan kurallar içerisinde gerçekleştirebilir.  Ancak var olan kurallarında değişmesi gerekir.  Türkiye birinci sıçramayı hem güçlü bir hükümetle hem de o hükümetin etkin olduğu bir parlamentoyla yaptı. Tayyip Erdoğan şunu yapabilirdi yüzde 34 ile iktidar oldu, yüzde 47 ile iktidar oldu. Bu sistemde götürebilirdi ancak başka bir şeyi gerçekleştirmek istedi. Türkiye’nin istikrarında, büyümesinde ve temel problemlerinde birincil konu istikrardır. Yüzde 44’ler ile yüzde 34’ler ile iktidar olabilirsiniz bazen parlamento aritmetiği işinize yarar bazen de yaramaz. Nitekim 7 haziran’da yaramadı. Bu sistemdeki bu sürprizleri istikrarı, gücü etkileyebilecek sonuçları ortadan kaldıracak yeni bir adım atıyoruz.  Bizim birinci sıçramadan sonra ikinci sıçramayı gerçekleştirmek için sadece güçlü cumhurbaşkanı ve güçlü bir hükümet değil aynı zamanda güçlü bir parlamentoya da ihtiyacımız var. Biz rekabet ediyoruz dünya ile yani biz parlamentoda meseleyi değiştiremedim bu yüzden bu adımları atamıyorum. Örneğin uluslararası doğrudan yabancı yatırımcıya ait bir takım yenilikler getiremiyorum gibi atacağımız her adımı etkileyebilecek unsurlar sizin güçlü bir hükümet yapınızı ortaya koyacaktır. İlla güçlü bir meclis yapısı her şeyi kendi istediği gibi yapacağı anlamına gelmiyor. Bizim amacımız Hükümet işini yaparken ihtiyaç duyduğu yasaları ve değişiklikleri ülke menfaatine doğru gerçekleştirecek bir yapının orda olmasıdır.”

Ak Parti’nin seçim beyannamesindeki Cemevlerine statü vaadi

“Türkiye çok uzun yıllardan beri bu meselelerle uğraşıyor. Travmalar üzerinden bugünlere geldik. Bu travmaları bütün Türkiye yaşadı. Toplumun bütün kesimleri yaşadı, yaşamayan kesimi kalmadı. Temel hak ve özgürlüklerin, Türk milletinin ortak değerleri olduğunu, bu değerler toplumu millet yapar. AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, bu baskıyı ortadan kaldırmak istiyor. Bu baskıyı oluşturanlar Türkiye'yi yönetmek için oluşturdu artık, insanlar bugün 'Ben Aleviyim' diyebiliyor. Yapılan Alevi Çalıştaylarında bir Alevi kimliğinin olduğunu ortaya çıkardı.

Bana ısrarla, 'Hiç Alevi emniyet müdürü, vali, kaymakam var mı?' diye soruluyor. Bu sorudan nefret ediyorum. Bu tamamen ayrıştırıcı ve ötekileştirici, insan haklarına aykırı bir sorudur. Şu anda yüksek görevlerde Aleviler var. Ama söylemek zorunda mıyım? Deşifre etmek zorunda mıyım? Bu doğru mu? Peki bunu deşifre ettiğim, söylediğim zaman neyi ispat etmiş oluyorum? Bu formal yapıdan bir kurtulalım. Alevi benim arkadaşım, benim mesai arkadaşım ve ben çalışıyorum. Son aldığımız kaymakamlarda da Alevi kardeşlerimiz var. Olmak zorunda, çünkü o da o 400 kişinin içinde, hak ediyor. Onu kimliğinden kolayı bu tarafa bırakalım diye bir anlayış içinde olamayız.”


 

Aihm’in Cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi kararı

“Cemevlerine ve irfan merkezlerine bir hukuki statü verilmesi hususunda bizim topluma da Alevi kardeşlerimize bir sözümüz var. Statü meselesi önemlidir. Çünkü bu güçlü bir adımdır ve bu güçlü adım uzun süreden beri Alevi cemaati tarafından da istenen arzu edilen bir sonuçtur ve bu adımı atmak kararlılık isterdi. Bu kararlılık ortaya çıktı. Tam bu zeminin yumuşadığı bir atmosferde bu gerçekleşti. Cemevlerinin böyle bir hukuki statüde olması hem cemevlerinin kendi yönetimleri açısından hem devletle hem toplumla ilişkileri açısından çok daha iyi bir seviye yakalayacaktır. Bu meseleleri başka yerlerde çözmek, başka yerlerde değerlendirmek değil. Kendi içimizde bir şekilde karşılıklı konuşup ve bunu başkalarına istismar malzemesi yaptırmamak gerekiyor. Bizim birbirimizle bir derdimiz yok, olamaz da zaten. Çünkü biz aynı dinin mensuplarıyız, aynı anlayışın mensuplarıyız ve aynı ülkenin eşit vatandaşlarıyız. Hem din birliğimiz, tarih birliğimiz hem de eşit vatandaşlık anlayışımız var. Aleviler bizim mümtaz vatandaşlarımızdır. Artık bunların tamamını bitirip yepyeni bir sürece adım atmak istiyoruz ve bu yeni sürecin de en önemli nişanesi Cemevlerinin hukuki statüsüdür. Bu önemli ve çok güçlü bir adımdır. Bu adımın atılacak olması bizim için mühimdir. İnanıyorum ki Alevi kardeşlerimiz de bu meseleyi en iyi şekilde değerlendireceklerdir.”

24 Haziran seçimleri sonrası OHAL kalkacak mı?

“ Cumhurbaşkanımızın OHAL’in seçim sonrası değerlendirileceği ve kaldırılacağı açıklaması bizim için bir talimattır. Türkiye terör örgütleriyle ilgili yoğun mücadele içerisindeyiz. Fransa’da yaptı bu işi OHAL kurallarını daha katısıyla birlikte getirdi, kanunlaştırdı. Burada yapacağımız terör örgütleriyle ilgili alabileceğimiz tedbirler ve elimizi kuvvetlendirecek bir takım değerlendirmeler ortaya koyup yolumuza devam edeceğiz. Türkiye ilanihaye OHAL içersinde kalacak değildir geçici bir tedbirdir.”

 

Habercem


Etiketler : #Özel Yayın   #Cem Tv   #Süleyman Soylu   #ohal   #aihm   #alevilik   
İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Hava Durumu


ISTANBUL

  Yazarlar

KAZIM ÇİLOĞLU

KAZIM ÇİLOĞLU

Hamdolsun başardık!

Köşe yazılarının tüm adli sorumluluğu yazarına aittir.

  Puan Durumu

  O G B M A Y AV P
1.AYTEMİZ ALANYASPOR 3 3 0 0 8 3 5 9
2.ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş. 4 2 2 0 4 2 2 8
3.FENERBAHÇE A.Ş. 3 2 1 0 8 2 6 7
4.YUKATEL DENİZLİSPOR 3 2 1 0 4 0 4 7
5.GALATASARAY A.Ş. 4 2 1 1 5 5 0 7
6.GAZİŞEHİR GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ 4 2 1 1 8 9 -1 7
7.BTC TURK YENİ MALATYASPOR 4 2 0 2 10 5 5 6
8.DEMİR GRUP SİVASSPOR 4 1 2 1 6 4 2 5
9.TRABZONSPOR A.Ş. 3 1 2 0 4 3 1 5
10.ANTALYASPOR A.Ş. 4 1 2 1 5 6 -1 5
11.MKE ANKARAGÜCÜ 4 1 2 1 2 5 -3 5
12.BEŞİKTAŞ A.Ş. 4 1 1 2 6 7 -1 4
13.MEDİPOL BAŞAKŞEHİR FK 4 1 1 2 4 7 -3 4
14.KONYASPOR 3 0 3 0 3 3 0 3
15.İSTİKBAL MOBİLYA KAYSERİSPOR 4 0 2 2 5 7 -2 2
16.GÖZTEPE A.Ş. 4 0 2 2 0 4 -4 2
17.KASIMPAŞA A.Ş. 4 0 1 3 2 7 -5 1
18.GENÇLERBİRLİĞİ 3 0 0 3 2 7 -5 0