Niğde Gazozu'da 'helal'ler arasında yerini aldı!
Niğde Gazoz'da 'helal' ürün kervanına katıldı.
Güncelleme: 20.08.2013 13:30

Niğde Gazozu, Türkiye’de en çok tercih edilen gazozlar arasında ilk sırada yer alıyor. Farklı tadıyla sıcak yaz günlerinde serinlemek isteyenlerin tercihi Niğde Gazozu ambalajındaki  ‘helal gazoz’ ibaresiyle yeni bir polemik yarattı.

Helal Gıda Sertifası bulunan Helal Diş Macunu, Helal Kırmızı Et, Helal Çay, Helal Makarna, Helal Kan… dan sonra Helal Gazoz’da çıktı.

Meşrubat tüketiminin arttığı yaz aylarında, Niğde Gazozu’nun ambalajındaki ‘helal gazoz’ yazısı dikkatleri çekti.

Tübitak Marmara Araştırma Merkezi’nin 2010 yılında yaptığı araştırmada 10 farklı gazoz markası incelendi. Bu analiz sonucunda bütün gazozlarda litre başına 1,56 ile 0,20 gram arasında değişen oranlarda alkol tespit edildi.

İşte o araştırmanın sonuçları:

Marka Alkol*

Uludağ ______ 1.56

Akmina _____ 1.28

Tansaş ______ 1.16

Çamlıca _____ 0.84

Fruko _______ 0.76

Sensun ______ 0.60

Sprite _______ 0.56

Adese _______ 0.48

Seven Up ____ 0.44

Kipa ________ 0.20

Tüketiciler Derneği Başkanı Aydın Ağaoğlu, “İçeceklerin ambalajında içindekiler kısmında alkol olduğu bildirilmelidir. Tüketicinin bildirilme hakkı kapsamında bu durumun böyle olması gerekir. Dini inançlar gereği kolonya dahi kullanmayan insanlar var, bu kişilere yapılan bir haksızlıktır bu” dedi.

Ağaoğlu, Niğde gazozlarında ki helal gazoz yazısı için ise "araştırmak lazım" dedi ve ekledi: “Niğde Gazozunun 'Helal Gazoz' ibaresini kim vermiş bunu sormak lazım. Gazoz içindeki esansı en iyi alkol çözer, onlar bunu ne ile çözüyorlar bunu da öğrenmek gerekir, diğer bir noktada  bu gazozlarda alkol testi olup olmadığıdır” dedi.


www.habercem.com (özel)

Duygu Hayır/Merve Ayyıldız/Nur Altan

 
 
 
    Ad Soyad
    Mesajınız
 
 
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır...

Tüm hakları saklıdır © 2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.