Harç dolu kovadan milyar dolarlık global markaya...
Eczacıbaşı Holding CEO'su Erdal Karamercan, Vitra'nın bugünkü başarısını anlattı.
Güncelleme: 16.03.2013 17:43
 
Eczacıbaşı Holding CEO'su Erdal Karamercan, Vitra'nın bugünkü başarısının uzun yıllar öncesinde aslında bu fuarda atılan sağlam temele dayandığını ifade ediyor. Karamercan, bu hikayeyi şöyle aktarıyor: "1985 yılında Eczacıbaşı olarak ilk kez 4 kişi bu fuara katılmıştık. Gelirken yanımızda kovalar, sıvalar, malalar vardı. Fuara girdik 15 metrekarelik bir alanımız var, başladık standı kurmaya. Herkes bizi izliyordu. Tüm şirketler teçhizatları, elemanlarıyla standlarını kurarken biz onların yanı başında küçük bir alanda kovada karıştırılan harçla standı kurduk. O günlerin üzerinden 28 yıl geçti Vitra olarak şimdi aynı fuarda dünya devi markalarla rekabet ediyoruz. 2008'de satın aldığımız .Burdbeg ile birlikte 2.000 m2'lik sandımız var. En büyüklerden biriyiz. Otomobilde Mercedes, BMW gibi markaları bizim sektöre uyarlayın ve onlarla rekabet eden bir Türk markası düşünün. İşte bu Türk şirketi Vitra. Üstelik Almanların banyo dolabında 1 numaralı markası Burdber'i satın alan bir Vitra. Dünya ligine oynuyoruz. Satışlarımızın yüzde 65'i yurtdışından, 6500 kişilik istihdamın dörtte 1'i yurtdışı opeasyonlarızdan." 
"Burdbag ile Avrupa'nın en kaliteli mobilya üreten grubuyuz" diyen Karamercan, "Bizim için Burdbag alımı cirosal değerden çok stratejik bir alım. Sahip olduğu malzemeler ve üretim gücüyle öne çıkıyor. Vitra ürünlerinde de Burdbag işbirliğiyle yeni modeller fark yaratacak" şeklinde konuştu.
 
Fuarda yabancılarla görüşmeler yaptırk. Türkiye'ye ilgi büyük. Bu firmaların hemen hepsi Çin, Hindistan ve Rusya'ya bir şekilde girdi, gördü Kimi kazandı kimi çıktı. Ama şimdi ilgi Türkiye'ye doğru yöneldi. Çünkü Türkiye'nin satabileceği bir hikayesi var. Kentsel dönüşüm, 2B potansiyeli ve mütekabiliyet milyarlarca dolarlık hacme işaret ediyor. Büyüme potansiyeli hala büyük fırsat.
 
 
Fuarda 4 yabancıyla Türk rüzgarı estirdi
 
Vitra bu yıl 4 yabancı tasarım ofisinin elinden çıkan serilerle devlerin arasında iddiasını açıkça ortaya koymuş görünüyor. Fransız Christophe Pillet, İngiliz Ross Lovegrave, Alman NOA ve Finlandiyalı Pentagon hazırladıkları yeni ürünlerde basitlik, işlevsellik ve tasarım öğelerini buluşturuyor. Rocca, Villery&Booch, Duravit, Kohler gibi global oyuncularla sırt sırta, karş karşıya stand savaşı veren Vitra, Uzakdoğu'dan Amerika'ya, Hindistan'dan Afrika'ya uzanan geniş yelpazede şirket temsilcileriyle işbirliği ve satış tarafında önemli görüşmeler yaptı. 
 
 
 
    Ad Soyad
    Mesajınız
 
 
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır...

Tüm hakları saklıdır © 2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.