GAZBİR,SEKTÖRDEKİ BİLGİ VE TECRÜBEYİ YAYGINLAŞTIRMAYI HEDEFLİYOR
Gazbir; Gaz Eğitim Merkezi bünyesinde düzenlediği gezi ile, dağıtım şirketi temsilcileriyle birlikte TPAO Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi ve Marmara Ereğli’deki BOTAŞ LNG Terminalini ziyaret etti.
Güncelleme: 24.08.2013 15:57

Türkiye’deki doğal gaz dağıtım şirketlerinin çatı kuruluşu olan GAZBİR; sektördeki hizmet kalitesini artırmak, dağıtım şirketleri ile sektörde yer alan diğer önemli oyuncular arasındaki diyaloğu geliştirmek, bilgi ve tecrübelerin paylaşılmasını sağlamak amacıyla çeşitli faaliyetler düzenliyor.

Gazbir bünyesinde yer alan ve doğal gaz dağıtım şirketlerine verdiği teknik ve mesleki eğitimlerle sektöre katkı sunan GAZMER; düzenlediği geziye katılan üyelerinden oluşan 40 kişilik ekiple birlikte ilk olarak TPAO’na ait Silivri’deki Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisini ziyaret etti.

Burada, TPAO Silivri Depolama Tesis Müdürü Süleyman ABRAVCI tarafından yapılan sunumla; Doğal Gaz Depolama sistemleri, yeni Arz Güvenliği Projeleri, Avrupada ve dünyada doğal gaz depolamasına verilen önem, Türkiye’nin Doğal gaz depolamasındaki başarımı ve yeni depolama projeleri konularında dağıtım sektörü temsilcilerine bilgi verdi.

Sunumun ardından Tesisi gezen dağıtım şirketi temsilcileri, arz-talep dengesindeki dönemsel farklılıkların giderilerek kesintisiz gaz arzı sunmak için Dağıtım Sektörü adına vazgeçilmez öneme sahip konularından biri olan depolama faaliyetlerini yerinde inceleme fırsatı buldu.

Depolama tesisinin ardından Gezinin ikinci ayağı olan BOTAŞ Marmara Ereğli LNG Terminal’ine geçen dağıtım şirketi temsilcilerine; Terminal Müdürü Adil Tosun ve ekibi tarafından yapılan bir sunumla LNG, LNG terminali proses teknolojileri, Marmara Ereğli LNG Terminalinin teknik kapasitesi ve işleyişi konularında bilgi verildi.

Sunumun ardından terminali gezen ekip; LNG‘nin gemiler vasıtasyla terminale girişinden, iletim hattına verilmesine kadar olan süreci yerinde inceleme şansı buldu ve kısa ve uzun vadeli planlamalar hakkında bilgi sahibi oldu.

Ziyaretlerin ardından bir açıklama yapan GAZMER Müdürü Mustafa Ali AKMAN; Yeni GAZBİR yönetimiyle birlikte, dağıtım şirketlerinin teorik eğitimler yanında bu tür teknik gezilerle sektördeki bilgi ve tecrübenin paylaşılmasına katkı

sağlamayı amaçladığını belirtti. Akman Ayrıca; GAZBİR Başkanı Yaşar ARSLAN ve Yönetim Kurulu adına TPAO Silivri Depolama Tesis Müdürü Süleyman ABRAVCI ve BOTAŞ Marmara Ereğli LNG Terminal Müdürü Adil Tosun’a konukseverlikleri ve sektöre sağladıkları teknik destek nedeniyle teşekkür etti.

Gezi hakkında bilgisine başvurduğumuz GAZBİR Başkanı Yaşar ARSLAN şu bilgileri verdi. “Sektördeki gelişmeler kapsamında çalışanlarımızın donanım ve bilgilerini artırmaya yönelik olarak sürekli faaliyet gösteriyoruz ve bu geziyi de doğal gaz arz güvenliği kapsamında önemli buluyoruz. Arz güvenliğine ilişkin olarak geçtiğimiz dönemlerde yaşadığımız sıkıntıların yaşanmaması için yeni stratejiler oluşturmaktayız. Bu kapsamda başta arz sıkıntılarının sistematik olarak giderilmesi ve bu hususta başta iletim tarafı olmak üzere ilgili taraflarla planlı iletişim ağlarının oluşturulması ile deprem gibi doğal afet durumlarındaki koordinasyon ve hareket tarzının belirlenmesi amacıyla; bünyemizde bir Acil Eylem Komitesi oluşturduk. Bu kapsamda; tüm tarafların dahil olduğu eşit yaklaşım planları oluşturulacak ve olası kritik süreçlerde elimizde etkin bir uygulama planı bulunacaktır.

Diğer taraftan depolama konusu da önümüzdeki süreçte ilgi alanımızda olan bir konu olarak durmaktadır. Depolamada yeni gelinen durum çerçevesinde, mevzuat şartları da göz önünde bulundurularak; arz güvenliğini azami düzeyde garanti altına alacak önerileri ortaya koyabilecek bir çalışma grubu oluşturuyoruz.

 
 
 
    Ad Soyad
    Mesajınız
 
 
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır...

Tüm hakları saklıdır © 2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.