Dağıstan

Güncelleme: 23.10.2012 12:13

Faruk Şen
Habercem

Dağıstan Özerk ve Rusya’ya bağlı bir devlet olarak ilgi çekmektedir. Rusya federasyonunda Dağıstan Cumhuriyeti olarak  yer alan bu ülke 50 .278 kareden oluşmaktadır. Baktığınız zaman doğudan batıya 200 Kuzeyden güneye 400 km kadar uzunluktadır.Başkenti Mohaçka’le olan Dağıstan’ın ilginç bir yapısı vardır.Rusya’ya bağlı devletler arasında nüfusu en fazla  artan ülke olarak ortaya çıkmaktadır. 1989 yılında 1 milyon 800 binlik bir nüfusa sahip olana Dağıstan 2007 de 3 Milyon sınırına dayanmış. Bugün 2012 yılın nüfusunun 3.1 milyon sınırını aşmıştır. Kumuklar, Azeriler ve Nogaylar Türk halk grupları olarak nüfusun % 20 sini oluşturmaktadır. Nüfusun ciddi bir şekilde artışı 30 ayrı halk gruplarından oluşan Dağıstan’ın ayrı bir özelliğini oluşturmaktadır. Bir taraftan Rus ve Musevi nüfusu ülkeyi terk eder ve Rus nüfusu % 4 e kadar düşerken halkın % 99’ unun okuma-yazma bilmesi  ve bu 30 ayrı gruptan oluşan ve burada yaşayan insanların en az 2 dil bilmesi ülkenin diğer bir özelliğini de göstermektedir. Ülkede kişi başına düşen ulusal gelir 435 Euro olması bu ülkedeki fakirliğin en büyük damgasıdır. Nüfus artışı çerçevesinde  Dağıstan nüfusu 2050 yılında 6 buçuk milyon sınırına dayanacağından hareket edilmektedir.

Dağıstan’lılarda Türkiye’ye büyük ilgi var

Son yıllarda Türkiye Dağıstanı ciddi bir şekilde keşfetmiş bulunmaktadır. Türk iş adamlarını her türlü yatırım yapmakta ve ticaret  ilişkisi kurmayı çalıştığı Dağıstan halkı buna ciddi bir şekilde ilgi duymaktadır. Her gün Mohaçka’le –İstanbul Sabiha Gökçen arasında işleyen havayollarında Dağıstanlı kadınlar Türkiye ‘ye gelmekte belli bir süre çalışıp alışveriş yaptıktan sonra topladıkları paralar aldıkları mallarla Dağıstan’a dönüp burada geçimlerini sağlamaktadırlar.Yılda ortalama 40.000 Dağıstan’lı i ve alişveriş için Türkiye’ye gelmektedirler.

Radikal İslam Korkusuna gerek yok

Dağıstan’da yaşayan 3,1 milyonluk nüfusun % 90 ını müslümanlar oluşturuyor. Geçtiğimiz yılarda El- Kaide’ye yönelik  İslami grubların yaratmış olduğu husuzsuzluklar Rusya’nın baskısını artırmış bulunuyor. Buna karşılık halkın büyük bir çoğunluğu dini vecibelerini yerine getirip buna göre yaşamak isteyen fakat radikalleşmek istemeyen bir kitleden oluştuğunu görmekteyiz.Cuma günleri  Mustafa Dağıstanlı tarafından yaptırılan Mohaç Kale’deki Dağıstan camii inde 10 bin kişinin namaz kıldığını gördüğümüz zamana şaşırmamak lazım. Böyle bir görüntüyü başka yerlerde görme olanağı yok.Dağıstan’ın Türkiye ile olan ilişkileri olumlu yönde gelişyor. Ülkedeki üniversiteler Türkiye’ deki üniversitelerle il birliği yapma konusunda büyük çaba gösteriyorlar. Bu konuda en etkin olan ve ciddi çalışmalar yapan Türkiye’deki  Fatih Üniversitesi olduğunu söylemekte yarar vardır.  Bir çok konuda üniversiteler arasında iş birliği yapmak isteyen Dağıstan Türkiye için ekonomik iş piyasası ve bilimselş açıdan ciddi bir partner olabilir. Gelişen nüfus Türkiye saygı ile bakmaktadır.Şarapları ve Konyağı ile ünlü olan Derbest kenti güzel bir turizm incisi niteliğindedir. 

 
 
 
    Ad Soyad
    Mesajınız
 
 
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır...

Tüm hakları saklıdır © 2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.