‘Alkol satışına gün ve saat sınırı’
TAPDK’nin önlemleri arasında alkol satışına zaman sınırı da var
Güncelleme: 08.05.2013 08:43

Sağlık Bakanlığı’nın 2010 yılından bu yana üzerinde çalıştığı Ulusal Alkol Eylem Planı, “Alkol reklamlarının yasaklanması, gizli reklam ihlalleri için ‘ihbar hattı’ oluşturulması, tüketimin azaltılması için vergilerin arttırılması, alkolün ulaşılabilirliğinin azaltılması” gibi maddeleri ile tartışılırken planın uygulanmasında görev üstlenecek kurumlardan biri olan TAPDK’den tartışılacak öneriler geldi. Kurum, bakanlığın çalışmalarına “rehber” olması için “Alkol Kontrolü Stratejileri” adlı bir kitapçık hazırladı. Kitapta öneriler şöyle sıralanıyor:

• Zaten sarhoş olana alkol yasağı: Alkol satışına ilişkin asgari yaş yasaları ve sarhoş olmuş müşterilere alkol satış yasağının uygulanması başta olmak üzere alkol bıraktırma çabalarında önemli eksiklikler olduğu görülmektedir. Alkollü içki satışının yapıldığı yerlere verilecek ruhsatlar yalnızca reşit olmayanlara ve sarhoşlara alkol satışını yasaklayan tesisler için yenilenebilir.

• Kalori ve alerji bilgilendirmesi: Alkollü içki kaplarında ve alkollü içkiler için kullanılan her türlü ticari iletişim materyalinde bir dizi uyarı veya bilgilendirme etiketi bulunması için tedbirler alınabilir. Alkol ve kalori içeriği, katkı maddeleri, alerji yapıcı maddeler dahil gıda maddelerinde kullanılanlara benzer ürün etiketlemesi getirilebilir.

• Satışa gün ve saat sınırlaması: Alkol satış gün ve saatlerini uzatmaktan kaçınılması ve semt, mahalle sakinleri veya toplumların aşırı alkole bağlı zarar görmesi halinde daha da kısıtlamaya gidilmesi tavsiye edilebilir.


cumhuriyet

 
 
 
    Ad Soyad
    Mesajınız
 
 
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır...

Tüm hakları saklıdır © 2012
Sitemiz sadece internet üzerinden yayın yapar.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.